Vasarą “nepavelku” kojų
Jei karštos vasaros dienos vakare rinktumėte labiausiai pavargusią kūno dalį, nugalėtų kojos. Jos būtų maudžiančios, nutrintos, prakaituotos, daugumos – sunkios, pabrinkusios, net nebetelpančios į vasarinius batelius.
Pataria akušerė Agnė Škudienė
Kodėl jos tokios vargšės
Vasarą kojos labiau vargsta, nes šiluma atpalaiduoja kraujagyslių sieneles, todėl dar daugiau kraujo susikaupia kojų venose. Patinusios pėdos, kulkšnys, sunkumo jausmas, blauzdų skausmas – tai pirmieji besiplečiančių venų požymiai. Vėliau ant blauzdų ir šlaunų atsiranda mažų melsvai raudonų „žvaigždučių“ dar vėliau išryškėja venos – tamsiai mėlyni iššokę raizginiai. Pažeistas vietas skauda, atsiranda niežulys, oda tampa sausa.
Išsiplėtusiomis venomis skundžiasi apie penktadalis suaugusiųjų. Net antikinių skulptūrų kojose matyti venų mazgų. Išsiplėtusios venos ėmė žmogų kamuoti tada, kai jis pradėjo vaikščioti stačias, ir kraujas į širdį iš apatinės kūno dalies pradėjo keliauti vertikaliai. Venų varikoze moterys serga 3 kartus dažniau nei vyrai. Deja, visos ,,Mamos žurnalo“ skaitytojos patenka į rizikos grupę, nes ligą paaštrina nėštumai, ypač jei tarpai tarp jų nedideli. Dažniausiai kojų venos išsiplečia po antrojo ir trečiojo nėštumų, nes venų sienelės nespėja atgauti elastingumo. Nėščioms moterims venos plečiasi dėl hormoninių pokyčių, nes kraujyje padaugėja progesterono ir estrogenų, kurie atpalaiduoja lygiuosius gimdos raumenis ir neleidžia gimdai susitraukinėti. Venų sieneles taip pat sudaro lygieji raumenys, todėl juos šie hormonai irgi atpalaiduoja. Dėl to daugiau kraujo susikaupia venų sistemoje, pasunkėja jo cirkuliacija. Be to, padidėjusi gimda spaudžia kai kurias venas ir apsunkina veninio kraujo grįžimą į širdį.
Kojoms dar kenkia:
- Antsvoris, nes priaugus per daug svorio, padidėja spaudimas pilve, veninis kraujas sunkiau grįžta į širdį.
- Vidurių užkietėjimas, nes sunkiai tuštinantis padidėja spaudimas pilvo apačioje, ir veninė kraujotaka dar labiau sutrinka.
- Ankšti drabužiai bei aukštakulniai ar bekulniai batai. Ypač kojos kenčia dėl aukštakulnių batelių. Juos avint priekinė pėdos dalis turi išlaikyti apie 90 proc. kūno svorio. Ideali pakulnė – iki 4 cm.
- Darbas, verčiantis ilgai stovėti ar sėdėti (kirpėjų, pardavėjų, biuro tarnautojų).
20 auksinių patarimų kojoms1. Kuo daugiau judėkite – vaikščiokite, plaukite, atostogaudamos daugiau vaikščiokite basomis po smėlį, žolę, braidykite vandenyje. |
Jei kojos patinusios ryte – skelbiamas pavojus!
Dažnai nėščiai moteriai paskutiniais nėštumo mėnesiais pabrinksta kojos, tačiau paprastai vakarais jos būna sunkesnės, o ryte tinimai nuslūgsta. Jei kraujospūdis normalus, šlapime nėra baltymo, tinimai nelaikomi pavojinga būkle, jie pasitaiko net 70 proc. nėščiųjų. O jei kojų tinimai iš vakaro būna akivaizdžiai pastebimi ir nepraeina ryte, jei pradėjo tinti rankos, veidas – galima įtarti, kad tai dėl preeklampsijos. Tuomet moteris pas ginekologą turėtų ateiti anksčiau, nelaukdama jai skirto laiko. Pavojinga, kai tinimai greitai progresuoja, kai moteris pabudusi ryte pastebi, jog gerokai daugiau ištinusios kojos, rankos, veidas.
Jei svoris auga tolygiai, panikuoti nereikia, bet jei svoris greitai padidėja dėl susikaupusių organizme skysčių – situacija pavojinga. Kad kaupiasi skysčiai, moteris pamatys ir be svarstyklių, nes dauguma skysčių kaupiasi poodyje – ant kojų, rankų, veido, pilvo sienos ir aiškiai matyti pasižiūrėjus į veidrodį (tik nedidelė dalis skysčių kaupiasi pilvo ertmėje ar net smegenyse). Jei svarstyklės ryte rodo 2 kg didesnį svorį nei vakare, tokia situacija rimta ir į gydytoją reikia kreiptis nedelsiant.
Neila Ramoškienė
2016 m. liepos mėn. “Mamos žurnalas”
Komentarų nėra.