Nepavyko išnešioti

Persileidimas besilaukiančiai šeimai yra didžiulė drama. Tačiau akušerijoje tai laikoma normaliu dalyku. Dažniausiai po persileidimo net neieškoma jo priežasties, nes jų gali būti galybė.

Kiek persileidimų iš eilės rodo, kad jau reikia išsamių tyrimų ir gydymo, o kiek yra „norma“?

mourning-360500_1920Paprastai tirti pradedama moteris, patyrusi tris iš eilės persileidimus. Pakartotinių persileidimų priežastys skiriasi, dažniausiai juos nulemia keli veiksniai, pavyzdžiui, genetika, ginekologinė ir akušerinė būklė, mityba, gyvenimo būdas ir daugelis kitų. Niekada nebūna tos vienos vienintelės priežasties.

Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad nauja priežastis gali būti nepakankamas kamieninių ląstelių kiekis vidiniame gimdos audinyje. Tyrėjai mano, kad toks audinys greičiau „sensta“ ir tai yra persileidimo priežastis. Kamieninių ląstelių į gimdą patenka su krauju iš kaulų čiulpų, vadinasi, jei būtų sustiprinta kamieninių ląstelių gamyba kauluose, būtų galima sustiprinti ir gimdos audinius. Kol kas vyksta moksliniai tyrinėjimai.

Ar persileidimo laikas (ankstyvas, vėlyvas) leidžia nuspėti jo priežastį?

ANKSTYVAS (iki 12–14 nėštumo savaitės) VĖLYVAS (14–16 iki 20 nėštumo savaitės)
Genetinės priežastys: vaisius vystosi netinkamai arba gimęs neturės galimybių išgyventi. Tai yra pagrindinė visų persileidimų priežastis.

Motinos amžius: su amžiumi didėja kiaušialąsčių chromosomų defektų.

Motinos sveikata: nekontroliuojamas diabetas, infekcinės ligos, hormonų sutrikimai, endometriozė, skydliaukės ligos ir kt.

Rūkymas, alkoholis, narkotikai didina persileidimo riziką.

Kofeinas: didelės dozės (daugiau nei 200 mg per parą), didina persileidimų tikimybę.

Motinos svorio kraštutinumai: labai liesos arba labai apkūnios moterys turi didesnę tikimybę persileisti, nei vidutinio sudėjimo moterys.

Buvę persileidimai: jei moteris turėjo 2 persileidimus iš eilės, jai padidėja tikimybė persileisti ir kitą kartą.

Leideno faktorius: kraujo krešumo pakitimai, kurie turi įtakos vaisiaus gyvybei.

Anatominės priežastys: fibroidai (gerybiniai gimdos augliai), gimdos kaklelio problemos, neįprastos formos gimda.

Nekontroliuojamos moters ligos, turinčios įtakos hormonų balansui: diabetas, skydliaukės ligos

Infekcijos, paveikiančios vaisių: raudonukė, kiaulytė, citomegalija, toksoplazmozė.

Kepenų, inkstų ligos.

Pjautuvinė anemija, antifosfolipidinis sindromas ar kitos kraujo ligos

Vaisiaus vandenų infekcijos, kurias gali sukelti bakterinė vaginozė, B grupės streptokokas.

Amniocentezė (vaisiaus vandenų paėmimas genetiniams tyrimams): persileidimo rizika 1 iš 200–500.

 

Ar visada tiriama, kodėl moteris persileido?

Skaičiuojama, kad 10–25 proc. nėštumų baigiasi persileidimais, iš jų apie 80 proc. įvyksta pirmajame trimestre. Dauguma taip anksti, kad moteris net nebuvo supratusi, jog laukiasi. Jei moteris persileidžia kartą, nuo to nepadidėja tikimybė, kad ji persileis pastojusi vėl. Tačiau jei įvyksta trys persileidimai iš eilės – atliekami tyrimai, siekiant išsiaiškinti priežastį.

Ar visada po persileidimo daroma abrazija?

Nebūtinai. Po persileidimo ar nesivystant nėštumui, embrionas palikti gimdą gali keliais būdais, priklausomai nuo situacijos ir/ar moters pageidavimo.

Natūralus: dalis moterų apsisprendžia laukti, kol persileidimas įvyks savaime, ir embrionas pasišalins su krauju. Įprastai persileidimas gali trukti iki savaitės. Kol pasišalins nesivystantis nėštumas, gali užtrukti ir iki mėnesio.

Vaistais: kai kurios moterys nori vaistų, kurie pagreitina persileidimo procesą. Savaiminis persileidimas įvyksta per 6–8 valandas nuo vaistų pavartojimo, o nesivystantis embrionas gali pasišalinti arba greitai, arba per kelias savaites. Kaip ir vartojant bet kokius vaistus, galimi šalutiniai efektai, tokie kaip pykinimas, vėmimas, šaltkrėtis, karščiavimas, viduriavimas.

Operacija (abrazija): kai kuriais atvejais moterims reikia atlikti gimdos kaklelio plėtimo ir nėštumo audinių išvalymo kiurete operaciją. Ji atliekama per makštį, naudojant bendrąją nejautrą, todėl nelieka randų. Iš esmės tai tokia pati procedūra, kaip kad abortas. Kaip ir visos operacijos, ši taip pat turi šalutinių poveikių, tokių kaip infekcija, gausus kraujavimas, gimdos kaklelio pažeidimas ar susijusių su anestezija.

Kokia natūrali savijauta po persileidimo, abrazijos? Ar galvos skausmas, bendras silpnumas, kraujavimas – natūralu?

Persileidimas  yra ir fizinis, ir emocinis išgyvenimas. Sunku prognozuoti, kaip į jį reaguos moters organizmas ir psichika.

Moteris gali pastebėti, kad su krauju pasišalina krešuliai, audiniai ar embrionas. Tai gali šokiruoti ir trikdyti. Jei jaučiamas diskomfortas ar nestiprus skausmas, galima išgerti paracetamolio arba panaudoti šildančius kompresus, kokius naudojama malšinti mėnesinių spazmams.

Kuo skubiau važiuoti į artimiausią ligoninę, jei atsirado šie simptomai:

  • Stiprus kraujavimas (per valandą prikraujuoja du pilni higieninius įklotus ir/ar iškrenta abrikoso dydžio krešulių).
  • Ypač stiprus pilvo ar peties skausmas.
  • Karščiavimas ar šaltkrėtis.
  • Galvos svaigimas, alpimas.
  • Nemalonaus kvapo makšties išskyros.
  • Viduriavimas arba skausmas tuštinantis.

Poilsis šiuo laikotarpiu gali sudaryti sąlygas liūdesiui ar savigraužai, todėl naudinga užsiimti įprasta veikla, dirbti, palaikyti fizinį aktyvumą. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad veikla nebūtų pernelyg intensyvi, kad nepagausėtų kraujavimas.

Emociškai moterys skirtingai reaguoja į persileidimą. Vienoms tai mažareikšmis nutikimas, kitoms – tarsi žemė slysta iš po kojų. Labai svarbu pabrėžti, kad nėra vieno teisingo būdo, kaip išgyventi persileidimą. Daugelis moterų apie jį nutyli, todėl jaučiasi vienišos ir izoliuotos. Tačiau kalbantis ir dalijantis dažniausiai paaiškėja, kad daug artimų moterų yra patyrusios persileidimą, todėl pasidaro lengviau susitaikyti su esama situacija.

Vienos moterys po persileidimo nori pastoti kuo greičiau, kitos bijo. Nėra teisingo laiko, kiek reikia laukti ir/ar gedėti. Jei jaudinatės, kad ir kitas nėštumas baigsis persileidimu, pasikalbėkite apie tai su artimomis moterimis, akušere, psichologu.

Po abrazijos paprastai užtrunka 1–2 dienas, iki moteris gali grįžti į įprastą gyvenimą. Pirmąją parą gali jaustis skausmingi gimdos spazmai. Lengvesni spazmai ir kraujingos išskyros gali tęstis apie dvi savaites. Skausmą malšinti galima paracetamoliu ar ibuprofenu.

 Moterys skundžiasi, kad po abrazijos jaučiasi lyg sirgtų šlapimo pūslės uždegimu, be to – pučia pilvą. Kokie pojūčiai yra norma?

Paprastai visi kūno pokyčiai ir pojūčiai po abrazijos turėtų išnykti iki kito mėnesinių ciklo.

Daugelis moterų po atliktos abrazijos iš sveikatos priežiūros įstaigos išrašomos praėjus kelioms valandoms. Joms skiriami antibiotikai infekcijų profilaktikai ir tausojantis režimas. Paprastai praėjus parai po operacijos moterys jaučiasi pakankamai gerai, kad galėtų užsiimti įprasta kasdiene veikla, tačiau fizinis aktyvumas turėtų būti mažesnis, panašiai kaip mėnesinių metu.

Kada vėl moteris pradės jaustis normaliai, kaip ir prieš nėštumą?

Daugeliu atveju viskas į vėžes sugrįžta iki naujo mėnesinių ciklo. Tačiau kartais jis gali vėluoti, prasidėti anksčiau arba skirtis kraujo kiekis. Kol po operacijos yra kraujingų išskyrų, nerekomenduojama naudoti tamponų ir turėti lytinių santykių, kad neprasidėtų infekcija.

Būtinai apsilankykite pas gydytoją ginekologą paskirtu laiku, jis įvertins gijimą ir atsakys į kylančius klausimus.

Po patirto persileidimo organizmas būna nusilpęs, ypač tai aktualu, jei vėl planuojamas nėštumas. Kaip atstatyti organizmą?

Daugeliu atveju mėginti pastoti galima kito ciklo metu. Kai kurie specialistai rekomenduoja pralaukti bent vieną ciklą, kad vėliau galėtų tiksliau apskaičiuoti nėštumo trukmę. Tačiau viskas priklauso nuo konkrečios situacijos ir kartais palaukti rekomenduojama ilgiau. Jei kyla klausimų, visada teiraukitės savo gydytojo, kodėl rekomenduoja laukti būtent tiek. Tačiau svarbiausia, kad abu su partneriu būtumėte fiziškai ir emociškai pasiruošę naujam nėštumui.

KAIP PASIRUOŠTI NĖŠTUMUI:

  • Vartokite 400 µg folinės rūgšties per dieną (geriausiai su maisto produktais).
  • Atsisakykite alkoholio, tabako.
  • Sumažinkite suvartojamo kofeino kiekį.
  • Daug ilsėkitės užsiimkite atpalaiduojančia veikla.
  • Sveikai, visavertiškai maitinkitės.
  • Būkite fiziškai aktyvūs.
  • Venkite stresinių situacijų.
  • Rinkitės natūralias valymo ir higienos priemones.

Anksčiau po persileidimo medikai siūlydavo bent 6 mėnesius nepastoti, kodėl?

Po savaiminio persileidimo pastoti rekomenduojama pralaukus bent vieną mėnesinių ciklą. Po abrazijos gimdai atsistatyti ir pasiruošti naujam nėštumui reikia daugiau laiko, nes jei pastojama labai greitai – didėja pakartotinio persileidimo rizika.

2017 m. spalio mėn. “Mamos žurnalas”

Taip pat skaitykite:

Nėštumo paranojos

Nėščiosios mityba

“Noriu vemti”

Sužinojote, kad laukiatės. Valio! O kas tada?

 

20 atsiliepimai - “Nepavyko išnešioti”

  1. Kokie vaistai skatina persileidima. Esu nescia men laiko

  2. Sveiki , turejau 2 persileidimus , tai buvo ankstyvieji persileidimai iki 5 saw. Pirmas ivyko labai greitai , per 3 val savaime viskas issivale, su antru truputeli sudetingiau, vakare pasirode rudos isskyros , po 2 dienu vykau pas ginekologa, jis mane patikrino , ir kita diena vakare pradejau kraujuoti , Per sswaite issivale pilnai viskas, daktarai tikrino, kadangi gyvenu Danijoje , tai jie mane apziurejo, pries pirma nestuma tikrinausi Ukrainoje, visus tyrimus atlikau, daktare israse vitamino d , folijos rugsti geriau, ir buvo israsius duphaston , po pirmojo persileidimo daugiau dupastono negeriau, ir manau turejau Gerti ir Per antraji nestuma, kai su zinojau kad vel nescia, nedirbau visa saw o paskui ir ilguau, buvo lovos rezimas, bet persileidimas vistiek ivyko. Labai noriu vaiku, bet dabar didele baime. Kai pamaciau antra karta isskyras rudas, labai sustresavau, manau tai nuleme persileidima, nes buvo tikrai didelis stresas, ir kazkodel vis gslvoju apie duphaston vaistus, kad turejau juos gerti … ka manote? Tiesiog visur klausineju

  3. Sveiki. Turiu nesivystanti nestuma. Paskirta operacija po 3 dienu. Bet pradedu kraujuoti, ar reikia skubeti i priimamaji ar visdelto laukti operacijos dienos?

    • Agnė Škudienė 2020 24 balandžio - 23:05

      Labas vakaras, pirmiausiai apgailestauju dėl situacijos. Stebėkite save, jei kraujavimas yra normalus, kaip gausios mėnesinės, skubėti nereikia, važiuokite į priėmimą/kvieskite greitąją, jei kraujavimas bus itin gausus, arba atsiras kitų sveikatos sutrikimų. Kadangi savaitgalis, situacija kiek keblesnė, bet jei turite procedūrą turinčio atlikti gydytojo ar kokius kitus nurodytus kontaktus, informuokite juos apie situaciją. Numatytą dieną matyt vistiek reikės pasirodyti, ultragarsu patikrins, ar gimda išsivalė iki galo.

  4. Sveiki,
    Noriu pasiteirauti kiek laiko yra normalu kraujuoti po savaiminio persileidimo? Nėštumas buvo apie10-11savaičių, įvykus persileidimui labai stipriai kraujavau, baigėsi kelione į ligoninę. Persileidau balandžio 2d ir vis dar kraujuoju. Dažniausiai silpnai, bet va buvo keli kartai, kai teko greit bėgti namo, nes prasidėjo labai stiprus kraujavimas (keli stiprūs pliūpsniai). Ar galima sportuoti po persileidimo, ar geriau palaukti kol visiškai nustos kraujuoti? Nes pradėjau gana stipriai sportuoti namuose, be svorių, gal netyčia tik skatinu kraujavimą?

    • Agnė Škudienė 2020 7 gegužės - 22:27

      Sveiki, gali būti, kad būtent sportas paskatino kraujavimą, tačiau yra tikimybė, kad pasišalino ne visi audiniai, todėl kraujavimas niekaip nesibaigia. Rekomenduoju ilgai nelaukti ir apsilankyti pas gyd. ginekologą konsultacijai ir echoskopijai.

  5. Sveiki, įvyko persileidimas 10sav. Pradėjau kraujuoti, kraujuoju jau dvi dienas. Galvoju užsiimti fizine veikla, gal būt greičiau išsivalys, tačiau gal tai bloga mintis? Taip pat, jaučiu skausmą pilvo apačioje, atrodo tokie kaip spazmai kas kelias sekundes kartojasi, panašu į mėnesių spazmus, bet kur kas stipresni. Geriau nuo skausmo vaistus, bet nepasakyčiau, kad padeda 🙂 galvoju kiek tai tęsis? Visa savaite? 🙄 buvo planuojama operacija, tačiau pradėjau kraujuoti, todėl nusprendėme leisti natūraliai išsivalyti iki savaites laiko.

    • Agnė Škudienė 2020 9 gegužės - 23:58

      Sveiki, nerekomenduoju skubinti proceso. Nėštumas buvo gana didelis, natūralu, kad skausmai yra labiau sąrėmių pobūdžio. Be vaistų nuo skausmo dar gali padėti šiluma strėnų srityje, masažas. Jūsų kūnui tai didelis darbas, siūlyčiau pasirūpinti savimi švelniai, o ne dar didesniu krūviu – sportu.

  6. Sveiki
    Turejau persileidima balandzio 13d pradejau teplioti poto kraujuoti bet labai nedaug kraujuoti nustojau 17d.Gydytojai pagal kraujo tyrimus nustate kad vyksta persileidimas nes sumazejo hormonu levelis.Liepe po 3 savaiciu pasidaryti nestumo testa.Po 3 savaiciu testas rode neigiama.Dabar praejo jau 5 savaites po persileidimo bet as jauciuosi labai keistai.Pilvas buna padidejas ypac po pietu issipucia kaip kad buciau 3-4 men nescia.Kamuoja nuovargis,silpnumas,rytais buna pykina.Nezinau Ka daryti nestumo testas rodo neigiama,o kiek Pas daktaru vaziuoju nedaro skano kad ziureti gal kazkas negerai yra.Pasake jeigu nestumo testas neigiamas viskas gerai.Turejau pirmasias menesines geguzes 13d truko apie 4 dienas kraujavau labai mazai.Gal kas buvote susidurusios su panasia situacija.

  7. Sveiki, buvo nevystantis nestumas praeita menesi 25.., kraujavau iki 5 dienos., kraujavimas kaip ir baigesi. Ant dienu 20 diena vel prasidejo kraujas bet turbut tai menesines ? Ir jauciuosi dar kaip nesava, buna pykina, silpna, atsikelus sukasi galva, kartais sunku kvepuot, ar tai normalu?? Nieko baisaus..?

  8. Sveiki. Turejau 1 persileidima ir 6 isvalymus. Kokia tikimybe kad pastojus neisnesiociau?

    • Agnė Škudienė 2020 21 liepos - 22:38

      Jūsų nėštumas būtų labai didelės rizikos, jei pavyktų išnečioti – gimdymas taip pat didelės nukraujavimo rizikos. Bet laikantis gydytojų rekomendacijų, viskas gali būti įmanoma.

  9. Ar pastojimo metu tikrina kraujo kresejima? Pirmas gimdymas pries6 metus buvo normalus,o pries men.buvo nesivystantis nestumas.Labai pergyvenu,nes pastebėjau,kad po abrazijos prasidejo galvos skausmai.
    Gal reikėtų papildomai padaryti kraujo kresejimo tyrimus?

    • Agnė Škudienė 2020 7 spalio - 10:52

      įprastai krešumo netiria, nebent yra indikacijų arba moteris pageidauja (gali būti mokamas).

  10. Sveiki, 8 savaičių man diagnozavo nesivystantį nėštumą (sustojo 6.3 iš karto po to kai pamatėm širdelę). Gydytojas pasakė laukti, kol natūraliai išsivalys. Kiek maždaug reikės laukti ir ar tai saugu?

    • Agnė Škudienė 2020 18 lapkričio - 11:24

      Jūsų situaciją geriausiai žino ją įvertinęs gydytojas. Laukimas yra saugiausia taktika, gali tekti laukti iki mėnesio. Jei tuo metu atsirastų šalutinių reakcijų – būinai kreipkitės į gydytoją.

  11. Sveiki. Spalio 10d. persileidau antra karta per kelis menesius. Pas ginekologe buvau 17d, patikrinus pasake, kad viskas svariai issivale ir aplamai mano sveikatai ji priekaistu neturi. 20d nuejau pas kita ginekologe, nes norejau placiai aptarti kur kreiptis ir ka daryti del persileidimu ir issiderinusio ciklo paskutiniuosiuosius metus laiko. Po patikros vel isgirdau ta pati – viskas svaru, pretenziju kol kas neturiu, graziai bresta folikulai. Siandien yra 40d cd arba 6d kaip veluoja menesines. Ciklai mano ilgi, po pirmo nestumo issiderine, bet niekada daugiau nei 4d nera velave. Nestumo testas – teigiamas. Silpnai, bet toks laikosi jau 5d. Pilvo apacia ir kirksnis vis suskausta, krutine kartais sumaudzia, laikosi pakilusi temperatura (37.2), gimdos kaklelis aukstai ir kietas. Ar verta sunerimti ir kuo greiciau kreiptis i savo ginekologe?

    • Agnė Škudienė 2020 26 lapkričio - 11:21

      Laba diena, tokiam ankstyvam nėštume dažniausiai lieka pasitikėti Gamtos/Dievo valia. Kol kas atrodo kaip normali nėštumo pradžia, tačiau su Jūsų patirtimi, manau verta užsiregistruoti vizitui, galbūt pasidaryti progesterono tyrimą.

Parašykite komentarą