Mano krūtys išprotėjo

Pirmosios dienos po gimdymo krūtims – perversmų metas. Geriausia apie tai žinoti iš anksto. Atsakymai į dažniausius jaunų mamų klausimus.

Sukietėjo krūtų “gabalai” po pažastimis. Masažuoti, šildyti ar šaldyti? Kai kur rašoma, kad reikia nešiotis ledukus po pažastimis.

breastfeeding-841506_1920Prasidėjus tikrojo pieno gamybai (maždaug trečią parą po gimdymo), krūtys tarsi išprotėja – vienoms sukietėja tam tikrose vietose gabalais, kitoms pritvinksta taip, kad tampa panašios į kalafiorą, nebetelpa į jokią liemenėlę ir pan. Jei jausmas tikrai nemalonus, rekomenduojama dėti šaltus kompresus (ypač tinka senas geras kopūsto lapo kompresas). Jokiu būdu nedėkite tiesioginio šalčio šaltinio, pvz. ledukų, prieš tai neįvynioję į sausą skepetą, nes galite nušalti odą. Kopūsto lapas šiuo atveju gali būti dedamas ant nuogos krūties, nes jis nėra storas ir šaltis greitai dingsta.

Ar tas krūtų sukietėjimas yra “pieno stazė”, kurią seniau liepdavo išmasažuoti?

Krūtų sukietėjimas, papilnėjimas pradidėjus pieno gamybai yra visiškai normalus reiškinys ir reikės laiko, kol smegenys (nes jos duoda signalą, kiek pieno gaminti) supras, koks yra pieno poreikis. Pieno stazė – yra pieno latakėlio užsikimšimas. Jis užsikimšti gali nepilnai ištuštinant krūtį, nešiojant stipriai aptempiančius drabužius ar net neteisingai sureguliavus kūdikio nešynę. Pieno stazę geriausiai pašalina žįsdamas vaikas. Tiesiog maitinti reikia tokioje padėtyje, kad aktyviai dirbantis kūdikio smakriukas būtų nukreiptas į guzelio pusę.

Ką manote apie masažavimą namuose, kai pati moteris “ištraiško” krūtis rankomis?

Atsiradus pieno stazei be žindymo pozos modifikavimo, galima atlikti švelnų savimasažą, kuomet šiltoje aplinkoje, pvz prausiantis duše, lengvais braukiamaisiais judesiais masažuojama nuo krūties pagrindo link spenelio. Jei taikant visus metodus, pieno stazė neišnyksta per 24 valandas, reikia kreiptis į sveikatos specialistą, nes padidėja mastito išsivystymo tikimybė.

Kaip miegoti – su liemenėle ar be jos? Nes palaidos krūtys labiau leidžia pieną, ir moteris atsikelia šlapia.

Dėl pieno balų ir dėmių kaltas hormonas oksitocinas – tai jis atpalaiduoja latakėlius ir pienas ima tekėti. Kaip žinia, žymiai daugiau oksitocino išsiskiria naktį, tačiau net ir tiesiog pagalvojus apie savo ramiai miegantį mažylį, kai kurioms moterims peršlampa palaidinės. Jei vargina pieno balos lovoje, tikrai galima miegoti su liemenėle, tik svarbu, kad ji būtų sportinio tipo arba kuo paprastesnė, be lankelių, pakietinimų, natūralaus pluošto. Taip pat galima įsidėti daugkartinius medžiaginius įklotus. Sintetinių nerekomenduoju, nes natūralu, kad naktį jie bus rečiau keičiami, o tai gali sukelti iššutimus ar net pienligę.

Kiek dydžių padidėja krūtys po gimdymo?

Pirmosiomis dienomis po gimdymo, kai prasideda tikrojo pieno gamyba, krūtys gali padidėti 2-3 ir daugiau dydžių, tačiau nusistovėjus pieno gamybai, krūtys gali šiek tiek sumažėti. Kol žindoma išimtinai, krūtys paprastai būna didesnės, pilnesnės nei nėštumo metu.

Nustojus žindyti, krūtys nebūtinai sugrįžta į priešnėštuminę būklę. Kai kurių moterų krūtys išlieka standžios, kai kurių – subliūkšta, tai priklauso nuo genetikos ir nėra tiesiogiai susiję su žindymu.

Krūtų higiena – kaip dažnai plauti? Anksčiau liepdavo prieš kiekvieną maitinimą, dabar sako, kad nieko nėra geriau už natūralią mamos mikroflorą.

Specialiai plauti spenelių prieš kiekvieną maitinimą neberekomenduojama, užtenka kasdien nusiprausti po dušu. Tačiau labai svarbu reguliariai keisti liemenėlės įklotus, kad šiltai ir drėgnai esantys speneliai nesušustų, neįsimestų infekcija. Jei naudojate kremus ar tepalus, kurie negali patekti į burną, tada, žinoma, prieš maitinimą krūtis nuplauti vandeniu su švelniu muilu būtina. Geriausia apskritai vengti naudoti tokius produktus.

Kuo tepti apgraužtus spenelius?

PIRMOJI PAGALBA – po maitinimo iškart nusitraukti kelis galinio riebiojo pieno lašelius ir jais patepti spenelius. Labai padeda ir „oro vonios“ – leiskite krūtims laisvai pakvėpuoti. Jei nejauku vaikščioti nuogomis krūtimis, apsirenkite plonus marškinius, nesisekite sagų, o tik prisidenkite ir bent po pusvalandį taip pabūkite.

ANTROJI PAGALBA – specialūs vaistinėje parduodami kremai, geriausi tie, kurių sudėtyje yra lanolino. Tačiau svarbiausia – koreguoti apžiojimą, nes būtent neteisingas apžiojimas dažniausiai traumuoja spenelius

Ar naudoti dezodorantą? Sakoma, kad kūdikiui nepatinka dezodoranto kvapas, tačiau be jo juk mama gali skleisti prakaito kvapą, ar tai geriau?

Tiriant audinius po dėl vėžio pašalintų krūtų operacijų, randama medžiagų, kurios įeina į daugelio dezodorantų sudėtį. Žindant krūtyse suaktyvėja medžiagų apykaita, todėl yra rizika, kad tų galimai kancerogeninių medžiagų pateks ir į pieną.

Rekomenduoju stiprius dezodorantus–antiperspirantus žindančioms mamoms naudoti tik ypatingais atvejais, o kasdien vertėtų rinktis natūralius dezodorantus ar tiesiog dažniau pažastis nusivalyti vandeniu sudrėkinta servetėle ar nosinaite.

Ar gali krūtis skaudėti viso žindymo periodo metu? Kai kurios rašo, kad joms visas žindymo etapas buvo skausmingas.

Skausmingas žindymas beveik visais atvejais yra neteisingo apžiojimo pasekmė. Labai gaila, kad tokiu atveju greitai yra išvis nutraukiamas maitinimas krūtimi, kartais maitinama motinos pienu, tik iš buteliuko. Jei žindymas yra skausmingas ir skausmo nepavyksta pašalinti savo jėgomis, būtinai kreipkitės pagalbos į kvalifikuotus specialistus.

Kartais moterys krūtis susižaloja ir neteisingai naudodamos pientraukį arba įjungiant didžiausią greitį, siekiant taupyti laiką. Būkite atsargi, visada pradėkite nuo mažiausio greičio ir tik po truputį didinkite, kol pasieksite tinkamą.

Visos mamos patiria tą patį... :)

Visos mamos patiria tą patį… 🙂

2016 m. spalio mėn. “Mamos žurnalas”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Auksinis mėnuo po gimdymo - Akušerės MokyklaAkušerės Mokykla - 2019 3 balandžio

    […] Mano krūtys išprotėjo […]

Parašykite komentarą