Lytiniai santykiai nėštumo metu ir po gimdymo

Ar galima mylėtis nėštumo metu?

Tik pastojus, iškyla klausimas ar galima mylėtis nėštumo metu? Jei nėštumas yra normalus, be patologijos, mylėtis galima taip dažnai, kaip tik norisi. Vis dėlto hormonų svyravimai, nuovargis, pykinimas ir krūtų skausmas nėštumo pradžioje libido dažniausiai sumažina. Vėliau augantis svoris, nugaros skausmai ir kiti simptomai taip pat dažniausiai užgožia norą mylėtis. Emocijos irgi turi didelę įtaką libido. Nerimas, kad nėštumas ar kūdikis pakeis Jūsų ir vyro santykius, gali labai slėgti, net jei nėštumas ir planuotas.

Kokiais atvejais besilaukiančioms moterims patariama susilaikyti nuo lytinių santykių?

Dauguma moterų gali saugiai mylėtis viso nėštumo metu, bet yra situacijų, kuomet nėštumą prižiūrintis medikbaby-belly-1533541as gali rekomenduoti atsisakyti lytinių santykių:

  • Jei yra neaiškios kilmės kraujavimas iš makšties;
  • Jei teka vaisiaus vandenys;
  • Jei yra gimdos kaklelio nepakankamumas (atsiveria anksčiau laiko);
  • Jei yra placentos pirmeiga;
  • Jei esate turėjusi priešlaikinį gimdymą;
  • Jei nešiojate ne vieną vaisių.

Ar yra tam tikri nėštumo etapai, kada negalima santykiauti?

Esant normaliam nėštumui, kontraindikacijų lytiniams santykiams nėra. Tačiau gali būti individualių sąlygų ir rekomendacijų, kurias turėtų aptarti nėštumą prižiūrintis medikas.

Ar nėštumo metu reiktų vengti lytinių santykių, kad į makštį nepatektų infekcija?

Praktikuojant vaginalinius santykius su nuolatiniu partneriu infekcijos tikimybė yra labai nedidelė. Jei moteris net ir nėštumo metu turi kelis partnerius, arba jos nuolatinis partneris yra nepatikimas, būtina naudoti prezervatyvus, kad nėščioji neužsikrėstų lytiniu keliu plintančiomis ligomis (LPL). Jei partneris turi aktyvią ar neseniai diagnozuotą LPL, lytinių santykių venkite išvis.

Jei pora praktikuoja analinius lytinius santykius, nėštumo metu jie gali būti nemalonūs, jei atsiranda hemorojus. Ypač svarbu, kad iškart po analinių santykių jokiu būdu negalimi vaginaliniai santykiai, nes tokiu keliu į makštį patenka infekcijas sukeliančių bakterijų.

Jeigu po lytinių santykių pasirodo kraujingų išskyrų, ar reiktų kreiptis į gydytoją?

Kraujas visada yra tam tikras pavojaus signalas, todėl nėštumo metu pasirodžius kraujui iš makšties visada reikėtų kreiptis į gydytoją. Geriau nuvažiuoti ir sužinoti, kad nieko baisaus, negu drovintis nevažiuoti, abejoti ir paskui sulaukti liūdnų pasekmių.

Kas vyksta, jei mylintis jaučiami gimdos susitraukimai?

Mylintis nėštumo metu gimdos susitraukimai gali būti jaučiami santykių metu arba po jų. Dažniausiai tai yra paruošiamųjų sąrėmių tipo gimdos susitraukimai, kurie nelemia gimdos kaklelio pokyčių. Gimdos susitraukimai mylintis ar iškart po to gali atsirasti dėl kelių priežasčių:

  • Orgazmo metu išsiskiria oksitocinas, kuris sutraukia gimdą;
  • Spermoje yra prostaglandinų, kurie gali sužadinti gimdymą, tačiau jei negresia priešlaikinis gimdymas, o iki numatytos gimdymo datos dar toli, šio kiekio nepakanka gimdymui sužadinti;
  • Nėštumo metu padidėja spenelių jautrumas, jei mylintis buvo stimuliuojami speneliai, taip pat išsiskiria oksitocinas ir gali atsirasti gimdos susitraukimų;
  • Tam tikros pozos ir fizinis aktyvumas lytinių santykių metu taip pat gali išprovokuoti gimdos susitraukimus.
  • Gimdos susitraukimai po lytinių santykių turėtų būti švelnūs ir pasibaigti per kelias valandas. Rekomenduojama pagulėti, atsipalaiduoti, išgerti stiklinę vandens (dehidracija taip pat gali provokuoti gimdos susitraukimus).

Ar lytiniai santykiai npregnancy-1406026egali paskatinti gimdymo?

Orgazmas, spermoje esantys prostaglandinai gali sukelti gimdos susitraukimus. Dauguma mokslinių tyrimų neįrodė ryšio tarp sekso nėštumo metu ir priešlaikinio gimdymo. Tačiau jei yra didesnė priešlaikinio gimdymo rizika, greičiausiai bus patariama vengti lytinių santykių.

Kokios mylėjimosi pozos yra rekomenduotinos? Ar apskritai paskutinį trimestrą gera mintis turėti lytinius santykius, gal vis dėlto geriau susilaikyti? Ar tai netrukdo pačiam vaikeliui?

Viskas gerai, kas yra malonu ir patogu. Nuo maždaug 12 savaičių nerekomenduojama gulėti ant nugaros, todėl rekomenduojama rinktis kitas pozas. Jei nėštumas nekomplikuotas ir nėra priešlaikinio gimdymo rizikos, lytiniai santykiai saugūs bet kuriame trimestre.

Kai kurie vyrai bijo mylintis sužeisti vaikelį, tačiau taip nenutiks: vaisius gimdoje yra saugomas vaisiaus vandenų ir pačios gimdos, kuri yra tvirtas raumuo. Net jei gimdos kaklelis šiek tiek praviras, vaisiaus tiesiogiai paliesti neįmanoma.

Lytiniai santykiai po gimdymo

Gimus vaikeliui, dažnai šia tema bijome kalbėti. Kada po gimdymo iš tiesų galima atnaujinti lytinį gyvenimą? Ar neskaudės? Kur dingo potraukis? Šie ir daug kitų klausimų kankina moteris bei jų vyrus. Rekomenduojama neturėti santykių  4-6 savaites po gimdymo, o kas vyksta po to?

Kada rekomenduojama arba jau galima bandyti pradėti lytinį gyvenimą po gimdymo?

Nesvarbu kaip praėjo gimdymas, kūnui reikia laiko, kol sugis. Patariama neturėti santykių 4-6 savaites po gimdymo, tiek laiko užtrunka, kol pilnai užsiveria gimdos kaklelis, baigiasi pogimdyminis kraujavimas, sugyja plyšimai ir siūlės.

Jei Jums skauda ar silpna vos pagalvojus apie santykius, palaikykite intymumą kitais būdais – dažnai susiskambinkite su partneriu, siųskite žinutes, skirkite laiko vienas kitam prasidedant ar baigiantis dienai. Kai būsite pasiruošusi mylėtis, viską darykite lėtai, rekomenduojama naudoti vandens pagrindo lubrikantus. Nepamirškite, kad visada yra tikimybė vėl pastoti, pasirūpinkite kontracepcija. Dažnai moterys sako, kad joms tai kaip naujas „pirmas kartas“ – pasiruoškite jam.

Ar skiriasi santykiavimo pradžia po natūralaus gimdymo ir cezario operacijos? Ar tai įtakos neturi?

Gimdymo būdas lytinių santykių atnaujinimui įtakos neturi, nes gimda valosi taip pat – kraujuoja maždaug 6-8 savaites, maždaug tokiu metu rekomenduojama apsilankyti pas nėštumą prižiūrėjusį mediką, kad būtų įvertinta gimdymo takų arba operacinio rando būklė, ultragarsu patikrinta gimda. Po gimdymo nerekomenduojama atnaujinti santykių iki vizito pas gydytoją, arba bent jau tol, kol išskyrose iš gimdos yra kraujo.

Kodėl kai jau galima drąsiai mylėtis, retai moteriai iš tiesų nesugrįžta tas potraukis? Kaip su žindymu? Gal tai slopina norą mylėtis?

Taip nutinka tikrai dažnai. Žindančios moters organizme yra daug mažesnis seksualumo hormonų estrogenų kiekis, todėl būna ir mažesnis lytinis potraukis. Be to, estrogenai atsakingi už makšties drėgnumą, o kai jų nedaug – jaučiamas sausimas, kuris irgi apsunkina lytinę sueitį. Šalia šių fiziologinių priežasčių dar yra ir psichologinės – baimė dėl galimo skausmo, jaudulys dėl galimo pastojimo, fizinis nuovargis ir kt. Jautriai ir nuoširdžiai išsakykite partneriui savo poreikius ir rūpesčius. Jei seksas yra varginantis, nepatogus ar varžantis, išmėginkite kitus būdus intymumui išreikšti – glamonėkitės, bučiuokitės, masažuokite vienas kitą.

Ar iš tiesų po natūralaus gimdymo išsitampo makštis ir yra kažkokie pasikeitimai?

Makšties audiniai yra nepaprastai tamprūs – jie išsitempia tiek, kad galėtų gimti vaikelis, kurio galvutės skersmuo yra 10 cm. Natūralu, kad praėjus nedaug laiko po gimdymo jaučiamas makšties laisvumas, tačiau jei moteris yra fiziškai aktyvi, o ypač, jei treniruoja dubens dugno raumenis, makštis sugrįžta į buvusią būklę.

Dubens dugno raumenų stiprinimas po gimdymo yra svarbus ne tik dėl lytinės funkcijos, bet ir dėl bendros moters sveikatos, nes saugo nuo šlapimo nelaikymo, vidaus organų nusmukimo.

Kokia geriausia apsauga po gimdymo?feet-224680

Kol kūdikis maitinamas mamos pienu, nerekomenduoju jokių cheminių kontraceptikų, nes jie patenka į kraują, taigi ir į pieną, ir gali pakenkti vaikui. Šiuo laikotarpiu turbūt geriausiai tinka prezervatyvai.

Žindymas kaip kontracepcijos būdas – kokių klaidų nedaryti?

Laktacinės amenorėjos kaip kontracepcijos taikymas po gimdymo yra sukurtas evoliucijos, kad moteris nepastotų per dažnai ir fiziškai neišsektų. Jos esmė tokia: kol moteris išimtinai pagal poreikį žindo, jos organizmas neišskiria hormonų, kurie provokuoja ovuliaciją, taigi moteris negali pastoti. Išimtinai pagal poreikį žindyti – reiškia pradėti per pirmąsias valandas po gimimo, maitinti ne rečiau kaip kas 3-4 val., naktį ne rečiau kaip kas 5 val., kūdikiui neduodant jokio papildomo maisto ar vandens.

Vis dėlto susiduriu su atvejais, kai net ir išimtinai žindančios moterys mėnesinėmis suserga praėjus vos 3 mėn. po gimdymo, todėl verta saugotis papildomai. Vėl pastoti moteriai saugu praėjus maždaug metams po gimdymo.

Publikuota portale vaikui.lt

 

Komentarų nėra.

Parašykite komentarą