Lochijos. Arba kaip po gimdymo valosi gimda?
Net 45 dienas po gimdymo moteris oficialiai dar laikoma gimdyve, tiek tęsiasi labai svarbus pogimdyminis etapas. Per tą laiką į savo pirmykštę padėtį grįžta visi moters organai, išskyrus krūtis. Kad pogimdyminis etapas tikrai svarbus, išduoda mamų klausimai apie gimdos valymąsi po gimdymo.
Ar dabar po gimdymo moterims ant pilvo tebededamos ledo pūslės, kaip anksčiau?
Nebededamos. Užgimus vaikeliui laukiama kol atsidalins ir gims placenta, tuo pačiu metu gimda gali būti masažuojama per pilvo sieną. Po placentos pasišalinimo išteka didesnis kiekis kraujo (vidutiniškai 200–300 ml), po to dar kelis kartus
patikrinama, kaip traukiasi gimda, ji pamasažuojama per pilvą (tai padeda jai greičiau susitraukti).
Koks yra klasikinis, vadovėlinis gimdos valymasis?
Dienos/savaitės po gimdymo | Spalva | Kiekis |
Pirma diena | Ryškiai raudona, šviežio kraujo spalva, gali turėti rusvą atspalvį | Gausios, kas kelias valandas keičiamas pogimdyminis įklotas būna beveik pilnas.
Pirmąsias 2–3 dienas po gimdymo gali iškristi 1–2 didesni krešuliai (žaliosios citrinos dydžio) ar keli mažesni (vynuogės dydžio), bet greičiausiai tai nereikš problemos. Bet kokiu atveju, krešuliai nėra normalu, todėl būtinai apie juos pasakykite medikams (jei yra galimybė – parodykite). |
2–6 diena | Išskyros tampa tamsiai rudos arba švelniai rožinės | Kiekis nuolat mažėja (2–3 parą išskyrų būna kaip per gausias mėnesines – kas kelias valandas keičiami higieniniai paketai būna pilni, 6 parą – kaip per vidutinio intensyvumo mėnesines, t.y. higieniniai paketai po 3–4 val. būna tik puspilniai). Gali pasitaikyti nedidelių (mažojo piršto nago dydžio) krešulių, apie juos vis dėlto reikėtų pasakyti Jus prižiūrinčiam medikui. |
7–10 diena | Išlieka tokios pačios arba tampa šviesiau rudos ar rožinės | Kiekis toliau mažėja, bet kiekvienai moteriai skirtingai. Šiuo laikotarpiu įprastas higieninis paketas neturėtų tapti visiškai pilnas per 3–4 val. |
11–14 diena | Spalva ta pati arba šviesesnė. Po didesnio fizinio krūvio išskyros gali tapti raudonesnės (kraujingesnės) | Kiekis mažėja, bet gali pasitaikyti vienas kitas pilnesnis (bet ne visai pilnas!) higieninis paketas. |
Trečia – ketvirta savaitė | Jei išskyrų vis dar yra, jos turėtų būti blankios, beveik baltos spalvos | Išskyrų labai mažai, gali pakakti kasdienių higieninių įklotų.
Jei išskyrų kurį laiką jau nebuvo, o šiuo metu vėl pradėjo kraujuoti, greičiausiai prasidėjo menstruacijos. Jei Jums neramu – apsilankykite pas prižiūrintį specialistą. |
+/- Šeštoji savaitė | Išskyrų nebėra, arba išteka labai nedideli kiekiai rausvų ar gelsvų išskyrų | Kai kurioms moterims šios blankios ir negausios išskyros tęsiasi kelias savaites, gali būti nuolat arba su kelių dienų pertraukomis.
Jei atsiranda šviežio kraujo išskyrų – greičiausiai atsinaujino mėnesinių ciklas. Jei Jums neramu – apsilankykite pas prižiūrintį specialistą. |
Kaip moteriai suvokti, ar išskyros ne per gausios?
Pirmosiomis valandomis po gimdymo lochijos yra gausios, tikrai gausesnės nei mėnesinės, gali būti vidutinio dydžio (vynuogės) krešulių. Atsikėlus iš gulimos padėties gali ištekėti pliūpsnis išskyrų, bet tai normalu, nes makštis nėra tiesi, o kai moteris guli, lochijos kaupiasi. Daugiau lochijų galima pastebėti ir po didesnio fizinio krūvio, taip pat žindant naujagimį, nes išsiskiria oksitocinas, kuris sutraukia gimdą.
Kokios situacijos rodo, kas gimda valosi netipiškai?
- Jei moteris karščiuoja arba krečia šaltis.
- Jei kraujavimas intensyvus ir net pailsėjus nesilpnėja.
- Jei išskyrose yra didelių (citrinos dydžio) krešulių.
- Jei lochijos tampa nemalonaus kvapo (normalus kvapas yra toks, kaip menstruacijų).
- Jei atsiranda neaiškus skausmas dubens srityje.
- Jei po gimdymo kraujo nėra visai.
- Jei praėjus maždaug 1–2 savaitėms po gimdymo pasirodo šviežio, skaisčiai raudono kraujo išskyros.
Ką išduoda lochijų kvapas? Kaip reaguoti, jei ir po kelių savaičių lochijos skleidžia nemalonų kvapą?
Nesakyčiau, kad pradžioje lochijų kvapas labai nemalonus, tiesiog toks yra kraujo, gimdymo kvapas, kuris gimdyklos personalui įprastas. Vėliau, kai mažėja kraujo išskyrose, tas kvapas irgi nyksta.
Jei lochijos tampa nemalonaus kvapo, tai gali būti gimdos infekcijos požymis, todėl būtina kreiptis į prižiūrintį specialistą.
Ar po gimdymo įprasti higieniniai paketai?
Pirmomis dienomis po gimdymo kraujavimas yra gausesnis, nei per mėnesines, be to moteris daugiau gulinėja, o atsistojus staiga išteka gausesnis kiekis lochijų, todėl įprastų paketų greičiausiai neužteks. Visada patariu moterims į pogimdyminį krepšį įsidėti 2–3 didelius pogimdyminius paketus (gali būti kelnaičių tipo), o jei matysite, kad reikia daugiau – vyras ar kitas artimas žmogus nupirks bet kurioje vaistinėje, ne deficito laikai. Praėjus kelioms dienoms po gimdymo pakanka naktinių arba didelio sugeriamumo higieninių paketų, vėliau naudojami standartiniai paketai, galiausiai užtenka kasdieninių įklotėlių gausesnėms išskyroms.
Jokiu būdu nerekomenduojama naudoti tamponų, nes stipriai išauga infekcijos rizika.
Teko skaityti, kad lochijos yra infekuotos ir reikia saugotis, kad jų nepatektų ant rankų. Tiesa?
Jei nėra infekcijos – lochijos pačios savaime nėra infekuotos. Lochijas sudaro gleivės, audinių likučiai ir kraujas, todėl sudėtimi jos beveik nesiskiria nuo menstruacijų kraujo.
Svarbu paminėti apie higieną šiuo laikotarpiu. Rekomenduojama rankas plauti (su muilu, ne trumpiau nei 15 sek.) prieš ir po apsilankymo tualete, prieš ir po paketo/įkloto keitimo. Nepatariama nešioti žiedų, laikrodžių, liesti siūlių ar žaidų, jei tai nėra būtina. Rekomenduojama trumpai nusikirpti nagus. Vis dar yra moterų, kurios valo ar plauna tarpvietę neteisingai – vandens srovės ar valymo tualetiniu popieriumi kryptis privalo būti nuo priekio link nugaros, jokiu būdu ne priešingai, nes taip žymiai lengviau bakterijoms iš žarnyno patekti į makštį.
Kiek dienų po gimdymo trunka skausmingi gimdos susitraukinėjimai, ir kaip jie skiriasi skirtingų gimdymų atveju (pirmas, antras, trečias)?
Po gimdymo dar kurį laiką dauguma moterų jaučia skausmingus gimdos susitraukimus, kuriuos lemia hormonas oksitocinas. Žindant naujagimį, oksitocino išsiskiria daugiau, todėl tuo metu skausmas juntamas dažniausiai. Skausmingi gimdos susitraukimai silpnėti ir retėti pradeda 2–3 parą po gimdymo, o tęstis gali apie 7–10 dienų. Skausmo stiprumas gali būti nedidelis, panašiai kaip per menstruacijas, tačiau kai kurios moterys jaučia stiprius, sąrėmių tipo susitraukimus. Kuo daugiau kartų moteris gimdžiusi, tuo šie skausmai linkę būti intensyvesni, nes gimdai kaskart vis sunkiau sugrįžti į priešnėštuminę būklę.
Ar normalu, kad lochijos tapusios bespalvėmis staiga vėl paraudonuoja?
Kai lochijos jau kelias dienas būna bespalvės ir staiga atsiranda šviežio raudono kraujo išskyrų, greičiausiai tai atsinaujinusios mėnesinės. Nedideli, iki 1 cm skersmens krešuliukai dažniausiai nereiškia patologijos, bet jei neramu arba krešulių daugėja, jie didėja, būtina pasikonsultuoti su prižiūrinčiu specialistu.
Ar gali gimdos valymasis tarsi sustoti, išskyrų nelikti, gimda nebesusitraukinėti, tačiau po kelių „tuščių“ dienų vėl pasirodyti kraujingos išskyros?
Gali, ir jei tai įvyksta praėjus bent jau mėnesiui po gimdymo, greičiausiai čia ne kažkoks netipinis gimdos valymasis, o atsinaujinusios mėnesinės. Jei taip nutinka anksčiau – greičiausiai per mažai ilsitės. Jei pailsėjus kraujavimas nemažėja – būtina kreiptis į Jus prižiūrintį specialistą.
Kuo skiriasi gimdos valymasis po natūralaus gimdymo ir po cezario?
Kiekvienos moters gimdos valymasis ir jo trukmė šiek tiek skiriasi. Cezario pjūvio operacija iš esmės situacijos nekeičia, lochijos panašios kaip ir po gimdymo natūraliais takais.
Pakomentuokite situaciją, kai gimdoje lieka placentos gabalėlis, ir kyla infekcija. Kaip ją atpažinti?
Po kiekvieno gimdymo placenta yra atidžiai apžiūrima, ar ji visa, ar neliko gabalėlio gimdoje. Jei akivaizdu, kad placenta nevientisa, iškart atliekama narkozė ir gimda patikrinama iš vidaus. Jei trūksta labai mažo gabalėlio placentos, kartais to galima ir nepastebėti apžiūrint placentą.
Tokiu atveju, kai gimdoje lieka placentos dalis, toje vietoje gimda negali trauktis ir gyti, todėl moteris ilgiau kraujuoja. Kraujavimas gali pasireikšti lašėjimu, tačiau net ir tai gali lemti nukraujavimą, todėl jei higieninis paketas prisipildo greičiau nei per 20 min. – kvieskite greitąją pagalbą.
Kartais kai gimdoje lieka nedidelė placentos dalis pakanka gydymo vaistais ir gimda galutinai išsivalo. Tačiau kartais išskyros tampa pūlingos, nemalonaus kvapo, pakyla moters temperatūra, atsiranda skausmas apatinėje pilvo dalyje. Visi šie požymiai rodo prasidėjusią infekciją. Svarbu kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą, nes endometritas (gimdos uždegimas) gali komplikuotis į sepsį (kraujo užkrėtimą), sukelti nevaisingumą ateityje.
Vienintelė pogimdyminio endometrito profilaktika, kurią kontroliuoja moteris – tinkama rankų ir tarpvietės higiena po gimdymo.
Kas turi įtakos gimdos valymosi greičiui – amžius, paveldimumas, vaisių skaičius?
Įprastai visoms moterims gimda valosi panašiai, nepriklausomai nuo čia minimų veiksnių. Tačiau didesnė pogimdyminio kraujavimo rizika yra moterims, kurios gimdo ne vieną vaisių (dvyniai, trynukai ir t.t.), jei buvo didesnis vaisiaus vandenų kiekis, placentos pirmeiga, sužadintas gimdymas, didelis vaisius, jei gimdoje yra miomų, jei moteriai nėštumo metu buvo stipri mažakraujystė arba ji vartojo kraujo krešumą mažinančius preparatus (ibuprofeną, aspiriną, dideles dozes vit. E ir ginkmedžio).
Ar galima mylėtis, jei dar valosi gimda?
Vaginaliniai santykiai neturėtų vykti bent jau tol, kol lochijose yra kraujo. Geriausiai būtų nuo jų susilaikyti 6–8 savaites, iki pirmojo vizito pas gyd. ginekologą, kad gimda spėtų išsivalyti ir sugytų tarpvietės žaizdos.
Mylintis vaginaliniu būdu praėjus mažiau nei 6 savaitėms po gimdymo yra didesnė gimdos infekcijos rizika, kadangi gimdos kaklelis vis dar yra praviras.
Kaip suprasti, kad gimda jau visiškai išsivalė – kiek turi praeiti visiškai švarių dienų?
Tokios taisyklės nėra, tiesiog kai išskyros tampa skaidrios, tokios kaip mėnesinių ciklo viduryje, vadinasi visos gimdos kraujagyslės susitraukė ir užgijo. Svarbu atsiminti, kad pirmosios mėnesinės po gimdymo dažnai būna daug gausesnės, nei iki nėštumo, gali būti net krešuliukų. Išsigąsti nereikia, nes kitos mėnesinės jai būna tokios, prie kokių moteris yra įpratusi.
2016 m. birželio mėnesio „Mamos žurnalas“
Taip pat skaitykite:
Komentarų nėra.