Kontracepcija: Natūralūs šeimos planavimo metodai
Natūralus šeimos planavimas
Populiariausia natūralios gimstamumo kontrolės forma yra natūralus šeimos planavimas (NŠP). Ši praktika riboja lytinius santykius vaisingais moters gyvenimo periodais ir ją praktikuojant neleidžiama naudoti kitos kontracepcijos (pvz. prezervatyvo ar nutraukto lytinio akto potencialiai vaisingomis dienomis). Pasaulyje ši praktika dar vadinama vaisingumo pažinimu (Fertility Awareness), tačiau dažniausiai vartojamas terminas – natūralus šeimos planavimas.
Yra trys pagrindiniai NŠP tipai:
- Laktacinė amenorėja (žindymo laikotarpis)
- Kalendorinis
- Simptoterminis
Apie viską pakalbėsime plačiau.
Laktacinės amenorėjos metodas
Po gimdymo daugeliui moterų menstruacijos neatsinaujina mažiausiai du mėnesius. Jei moteris išimtinai žindo naujagimį, menstruacijos gali atsinaujinti ir daugiau nei po 12 mėn. Ši būsena, kai žindančiai moteriai nevyksta menstruacijos, vadinama laktacine amenorėja ir gali būti pritaikoma kaip natūrali kontracepcijos priemonė. Kad metodas būtų efektyvus, žindanti moteris turi žinoti kelias sąlygas:
- Po gimdymo dar nebuvo mėnesinių.
- Kūdikiui ne daugiau kaip 6 mėn.
- Kūdikis išimtinai žindomas (maitinamas tik motinos pienu, tik iš krūties, neduodant jokio papildomo maisto ar vandens).
- Žindoma ne rečiau kaip kas 4 val. dieną, nakties metu galima viena 5–6 val. pertrauka.
Įgyvendinus šias sąlygas laktacinės amenorėjos metodas yra efektyvus kurį laiką po gimdymo. Taip pat svarbu prisiminti, kad nei vienas kontracepcijos metodas nėra 100 proc. efektyvus, išskyrus susilaikymą nuo lytinių santykių. Pirmasis „langas“ apvaisinimui atsiranda likus maždaug porai savaičių iki pirmųjų mėnesinių, kai įvyksta ovuliacija. Ją nuspėti sudėtinga, tačiau dažnai pirmieji ciklai po gimdymo būna anovuliaciniai (nėra kiaušialąstės, kurią būtų galima apvaisinti). Vis dėlto, remiantis moksliniais duomenimis, jei šeima atitinka nurodytas sąlygas, kontraceptinis metodo aktyvumas siekia 98 proc.
Kalendorinis metodas
Kalendorinis ir simptoterminis metodai rekomenduojami daugmaž reguliarius ciklus turinčioms sveikoms moterims. Moters vaisingas laikotarpis ciklo metu priklauso nuo kiaušialąstės ir spermatozoidų „gyvenimo“ trukmės. Kiaušialąstė apvaisinta gali būti iki paros po ovuliacijos, o spermatozoidai moters kūne gali būti gyvybingi maždaug 6 paras, taigi per mėnesį moteris vaisinga yra maždaug savaitę: 5 dienas iki ovuliacijos, ovuliacijos dieną ir 1–2 dienas po ovuliacijos. Tai yra bendri metodologijos bruožai, tačiau moterys yra skirtingos, todėl naudinga šių metodų mokytis pačioms ir mokyti jaunas merginas, kad pažintumėte savo ciklą, suprastumėte, kas vyksta kūne ir laiku pastebėtumėte ligas (policistinių kiaušidžių sindromas, kiaušidės cista, endometriozė, skydliaukės patologija, gimdos kaklelio vėžys ir kt.).
Kalendorinis metodas numato vaisingų dienų tikimybę remiantis buvusiais menstruacijų ciklais. Norint jį taikyti, rekomenduojama žymėti menstruacijų dienas kalendoriuje ar specialiose programėlėse bent 6 mėnesius, o geriau ir ilgiau. Tik tada, kai bus atsiradęs cikliškumo pojūtis ir nuojautos, galima naudotis šiuo metodu kaip natūralia kontracepcijos priemone.
Ritmo variantas: norint apskaičiuoti galimos vaisingos fazės ilgį iš trumpiausio pastarųjų metų ciklo, pvz. 26 d., atimame 19 dienų (maždaug 14 d. nuo ovuliacijos iki mėnesinių + 5 d. kurias gali gyvuoti spermatozoidai moters organizme), o iš ilgiausio praėjusių metų ciklo, pvz. 36 d., atimame 10 d. (minimali nevaisinga trukmė prieš menstruacijas). Vadinasi, pagal nurodytas ciklų trukmes tikėtinas vaisingas laikotarpis yra nuo 7 iki 26 einamojo ciklo dienos imtinai. Metodo kontraceptinis efektyvumas siekia 76 proc.
Standartinių dienų variantas: naudotinas, jei mėnesinių ciklas reguliarus, kintantis minimaliai, t.y. 26–32 dienos. Esant tokiam ciklui, lytiniai santykiai nerekomenduojami 8–19 ciklo dienomis imtinai. Užsienyje populiaru laikantis šio metodo dėvėti specialius karolius ar apyrankes (CycleBeads), kurių skirtingų spalvų karoliukai žymi vaisingas ir nevaisingas ciklo dienas. Metodo kontraceptinis efektyvumas 95 proc.
Simptoterminis metodas
Simptoterminis metodas remiasi biologiniais vaisingumo ženklais:
- Bazine kūno temperatūra
- Gimdos kaklelio gleivėmis
- Gimdos kaklelio pokyčiais (nebūtina)
Dažnai kaip pagalbinė priemonė įtraukimas ir kalendorinis metodas. 2007 m. Vokietijoje atliktas tyrimas teigia, kad metodo efektyvumas yra 99,6 proc.
Bazinė kūno temperatūra. Daugumos moterų bazinė kūno temperatūra po ovuliacijos pakyla 0,4–0,5 laipsnio ir laikosi maždaug tris dienas. Norint pastebėti šį skirtumą temperatūrą matuoti reikia kasdien tuo pačiu metu po nakties miego. Matuojama dar neišlipus iš lovos, kasdien toje pačioje kūno vietoje (burnoje, pažastyje), tuo pačiu termometru, maždaug 5 min., priklausomai nuo termometro tipo. Jei nakties metu moteris buvo atsikėlusi, nuo atsigulimo iki temperatūros fiksavimo turi būti praėjusios ne mažiau nei 4 val., kitaip rezultatai gali būti netikslūs. Rezultatai žymimi specialioje lentelėje arba programėlėje.
Gimdos kaklelio gleivės. Kai kurios natūralaus šeimos planavimo sistemos remiasi vien gimdos kaklelio gleivių vertinimu, moterys mokomos nustatyti kokio tirštumo gleivės rodo ovuliaciją. Tokios gleivės „pagauna“ spermatozoidus ir didina pastojimo tikimybę. Gimdos kaklelio gleivės ciklo metu kinta tokia tvarka:
- Nėra gleivių arba jos lipnios
- Kreminės, losjono konsistencijos
- Skystos, vandeningos
- Tąsios, skaidrios, kiaušinio baltymo konsistencijos (vaisingos gleivės)
- Vėl nebelieka arba tampa lipnios
Gimdos kaklelio pokyčiai. Nevaisingu ciklo metu gimdos kaklelis yra santykinai žemai ir nosies kietumo. Vaisingu – ovuliacijos – laikotarpiu gimdos kaklelis pakyla ir tampa minkštesnis nei įprastai, panašiai kaip lūpos. Norint išmokti vertinti kaklelio pokyčius rekomenduojama jį apčiuopti kelis kartus ciklo eigoje.
Simptohormoninis metodas
Yra dar vienas – simptohormoninis – NŠP metodas, kuris susideda iš simptoterminio metodo ir hormoninio fono vertinimo (šlapimo, gleivių ir/ar seilių testai, kurie parodo vaisingas dienas). Tai dar sudėtingesnis būdas.
* Pastaba: tekste pateikiama informacija yra pažintinio pobūdžio, norint išmokti tinkamai naudotis natūralaus šeimos planavimo metodais rekomenduojama kreiptis į specialistus.
2017 m. lapkričio mėn. “Mamos žurnalas”
Taip pat skaitykite:
Lytiniai santykiai nėštumo metu ir po gimdymo
9 patarimai, kad makštis būtų sveika
Sveiki! Noriu paklausti – kodėl negalima naudotis kitomis kontracepcijos priemonėmis (konkrečiai prezervatyvais) vaisingosios fazės metu?
Sveiki, naudotis nedraudžiama, tiesiog prezervatyvo patikimumas santykinai nedidelis (skirtingais tyrimais vidutiniškai 80 proc.), ir jei jis tarkim plyštų, įvyktų apvaisinimas. Tokiu atveju negalima sakyti, kad nuo nėštumo saugojomės natūraliai, tokiu atveju reikia pripažinti, kad nuo nėštumo saugojomės prezervatyvu, o tai jau ne NŠP.