Ką būtina žinoti po gimdymo?

Nėščiosios lanko įvairiausius kursus, kaupia žinias ir mokosi, kaip sėkmingai išnešioti savo mažylį, kaip užmegzti pirmąjį ryšį, kaip sėkmingai žindyti. Tačiau reikia nepamiršti ir savęs bei žinoti, kaip tinkamai pasirūpinti savimi po gimdymo, kada atnaujinti fizinę veiklą, ar skiriasi rekomendacijos natūraliai gimdžiusioms ir cezario pjūvį turėjusioms moterims? Kaip išnaikinti randą, likusį po cezario operacijos? Į šiuos ir kitus klausimus “vaikui.lt” atsako akušerė Agnė Škudienė.

Ar tiesa, kad natūraliai pagimdžiusioms moterims, tik grįžus iš operacinės, yra rekomenduojama pagulėti ant pilvo? Kodėl tai gali būti naudinga? 

Niekur neteko susidurti su tokia rekomendacija, tačiau spėju, kad tokia rekomendacija „atėjo“ iš kitų sričių operacijų: pavyzdžiui, po didelės apimties pilvo operacijų, kuomet žmogui pašalinami sunkūs augliai ar didelis riebalų kiekis, tikrai yra dedami svoriai ant pilvo, kad organizmas apgaulės būdu po truputį adaptuotųsi po svorio netekimo.

Kita teorija, kodėl tai galėtų būti rekomenduojama – gulint ant nugaros kraujas kaupiasi makštyje (makštis nėra tiesi, ji yra įstrižai palinkusi į nugaros pusę), o gulint ant pilvo lengviau išteka. Be to, kai tik moteris sustiprėja, rekomenduojama vaikščioti.

Po gimdymo naudinga dėvėti specialius korsetus, kurie prilaiko pilvo organus, palengvina apkrovą stuburui, staiga pasikeitus svorio centrui.

Ar ką tik pagimdžiusioms moterims yra rekomenduojama speciali dieta (pvz. skaidulų)? Ar skiriasi rekomendacijos gimdžiusioms natūraliai ir turėjusioms cezario sekciją? Kiek laiko turėtų būti skiriama speciali dieta?

Jei moteris pagimdė natūraliai, yra sveika ir gerai jaučiasi, ji gali valgyti viską. Nėra kažkokios „pogimdyminės“ dietos. Po cezario pjūvio operacijos praėjus 2 val. galima gerti vandenį, po 6 val. – valgyti ir keltis iš lovos (priklausomai nuo būklės). Ligoninėje skiriamas lengviau virškinamas maistas, išleista namo moteris gali valgyti įprastą maistą.

Nors pogimdyminės dietos nėra, tačiau yra tam tikros rekomendacijos žindyvėms:

  • Prie standartinės mitybos vartoti 15 g daugiau biologiškai vertingų baltymų, gerti pakankamai skysčių (iki 1,5 l., didelis skysčių kiekis pieno negausina, tačiau stoka – mažina);
  • Kasdien vartoti mažiausiai vieną vitamino A šaltinį (morkos, špinatai, saldžiosios bulvės, mangai, moliūgai ir t.t.);
  • Vengti maisto, skatinančio dujų susidarymą žarnyne;
  • Negerti alkoholio, vengti vartoti vaistus;
  • Sveikoms žindyvėms papildomų vitaminų ir mineralų nereikėtų skirti, vegetarėms patariama vartoti papildomai vitaminą D ir vitaminą B12;
  • Vengti šokolado dėl jame esančių riebalų, cukraus, kakavos (alergenas), gazuotų gėrimų, kavos, stiprios arbatos, aštrių prieskonių.

Kada pagimdžiusioms moterims galima atnaujinti sporto veiklą? Ar rekomenduojama kokius nors pratimus pradėti iš karto? 

Iškart po gimdymo galima daryti dubens dugno stiprinimo ir Kėgelio pratimus. Pirmosiomis dienomis ar net savaitėmis gali atrodyti, kad nors ir stengiatės, tačiau raumenys nesusitraukia. Iš tiesų, raumenys susitraukia, tik ne taip intensyviai, o be to ir tarpvietė po gimdymo dar nėra atgavusi jautrumo.

Sportuoti ar treniruotis patariama neskubėti, palaukti maždaug 6 savaites, kol nustos valytis gimda. Didesnis fizinis krūvis gali išprovokuoti gausesnį kraujavimą.

Keli svarbūs faktai apie pogimdyminį liesėjimą:

  • Kūno masė turi mažėti laipsniškai, iki pasieks normalią per 9 mėnesius;
  • Vengti greito liesėjimo >2,2 kg/mėn. (tada liesėjama skysčių sąskaita);
  • Negalima liesėti tuoj po gimdymo, nes greitas liesėjimas mažina pieno gamybą;
  • Kai kurios motinos žindymo laikotarpiu stipriai liesėja, nes sunaudoja daugiau kilokalorijų (žindyvės paprastai per mėnesį suliesėja 1-2 kg ir pasiekia optimalią kūno masę per 6 mėn.);
  • Kalorijų mažinimui geriau didinti fizinį aktyvumą, nei drastiškai mažinti kalorijų kiekį mityboje;
  • Liesėti patariama tada, kai kūdikis nebemaitinamas krūtimi.

Ar moterims, kurioms buvo atliktas cezario pjūvis, reikėtų naudoti tepalą nuo randų? Kada pradėti ir kiek laiko naudoti? Ar jis gali pilnai išnaikinti pjūvio randą?

Pirmiausiai reikėtų nebijoti ir praėjus parai po operacijos nebeklijuoti pjūvio pleistru, o leisti žaizdai „kvėpuoti“ – taip skatinamas jos gijimas. Randai susidaro, kai audiniai yra nebeaprūpinami krauju. Tam, kad atsistatytų kraujotaka, reikalingas tam tikras masažas. Todėl beveik nėra skirtumo, ar naudosite specialų kremą nuo randų, ar tiesiog atliksite masažuojamuosius judesius rando periferijoje, poveikis bus panašus. Švelniai pirštais paglostyti ir paspaudyti aplink pjūvį galima dar gulint lovoje po operacijos, vėliau masažo technika keičiama ir jei viskas atliekama teisingai, pjūvio randas tampa beveik nematomas, audiniai jo periferijoje minkšti, vientisi, nėra sukietėjimų.

Ar po cezario pjūvio moterims rekomenduojama dėvėti specialius korsetus?

Specialius korsetus naudinga dėvėti ne tik po cezario pjūvio operacijos, bet ir po gimdymo natūraliais takais. Korsetas prilaiko pilvo organus, kad jie per greit nenusmuktų į staiga atlaisvėjusią pilvo ertmę. Be to, korsetas palengvina apkrovą stuburui, nes nėštumo metu svorio centras keitėsi palaipsniui, o pagimdžius, jis pasikeičia staiga, todėl daugeliui moterų po gimdymo dar kurį laiką maudžia nugaros apačią.

rekomendacijos po gimdymo 4Ką pastebėjus moterims derėtų iš karto kreiptis į gydytoją ginekologą? Kokios yra indikacijos, liudijančios, jog kažkas yra negerai?

Susisiekti su gydytoju ginekologu ar akušere reikia, jei:

  • Praėjus savaitei po gimdymo, iš gimdos vis dar teka skaisčiai raudonas kraujas;
  • Dėl netinkamos žindymo pozos ar spenelio apžiojimo juos skauda, kraujuoja, krūtyse atsiranda sukietėjimų.
  • Be priežasties norisi verkti, nuolat liūdna, jaučiatės bloga mama.
  • Sutrinka šlapinimasis, atsiranda šlapimo nelaikymas.

Važiuoti tiesiai pas gydytoją arba net į ligoninės priimamąjį, jei:

  • Pogimdyminių išskyrų (lochijų) kvapas tampa nemalonus, iškrenta didžiuliai krešuliai (citrinos dydžio), nesiliauja skausmas pilvo apačioje, tarpvietėje.
  • Staiga pradedama kraujuoti ypač gausiai.
  • Pirmąsias savaites po gimdymo lochijų nėra visai.
  • Moteris stipriai karščiuoja arba temperatūra tik šiek tiek pakilusi, bet maudžia pilvą, pakinta lochijos.
  • Krūtis (dažniausiai viena) ištinsta, parausta, oda įsitempia, blizga, atsiranda skausmas, pakyla temperatūra.
  • Svaigsta galva, pykina, atsiranda vėmimas, nesusijęs su maistu.
  • Aštrus skausmas krūtinėje
  • Skausmas, paraudimas, pūliavimas Cezario pjūvio vietoje.

Per kiek laiko po gimdymo moteris turėtų pasituštinti? Kodėl tai taip svarbu? Ar kietėjantys viduriai būdingi tik cezario pjūvį turėjusioms moterims?

Po gimdymo moteris pirmą kartą pasituštinti turi ne vėliau kaip trečią parą. Tokia rekomendacija yra todėl, kad kuo žmogus ilgiau nesituština, tuo labiau kietėja viduriai ir pasituštinti darosi vis sunkiau. Pirmą kartą tuštintis, ypač, jei vaginalinio gimdymo metu plyšo ar buvo siūta tarpvietė, gali būti baisu, skausminga. Tokiu atveju galima panaudoti mikroklizmą, prie tarpvietės žaizdos priglausti ir tuštinimosi metu prilaikyti švarų skudurėlį ar tualetinio popieriaus, taip papildomai ją apsaugant.

Kaip reikėtų prisižiūrėti save pirmąsias dienas po gimdymo, kol moteris dar kraujuoja? Kada galima pirmą kartą nusiprausti? Kokius rekomenduotumėte dėvėti higieninius įklotus? Į ką atkreipti dėmesį?

Pirmosiomis dienomis po gimdymo moteris kraujuoja gana gausiai (tikrai daugiau nei per mėnesines), tačiau tai nėra grynas kraujas. Šios išskyros yra vadinamos lochijomis, o jas sudaro gleivės, kraujas, audinių likučiai.

Aš moterims rekomenduoju į gimdymo krepšį įsidėti 2-3 didelius, kelnaičių tipo pogimdyminius įklotus ir daugiau didelio sugeriamumo, naktinių higieninių įklotų. Jei matysite, kad gausios lochijos tęsiasi ilgiau, vyras ar kitas artimas žmogus pogimdyminių įklotų nupirks papildomai. Šiuo laikotarpiu jokiu būdu nerekomenduojama naudoti tamponų, nes stipriai išauga infekcijos rizika.

Praustis galima iškart, kai tik moteris jaučiasi tam pakankamai stipri. Praustis rekomenduojama tik duše, kad nešvaraus vandens nepatektų  į makštį.

Ar visoms moterims po gimdymo tinsta kojos? Kodėl taip vyksta? Ir kaip palengvinti šį nemalonų pojūtį?

Ne visoms. Dažniau kojos tinsta dar nėštumo metu dėl šiek tiek atsipalaidavusių kraujagyslių, santykinai padidėjusio kraujo kiekio ir sumažėjusio judrumo (kalbu apie sveikas nėščiąsias). Po gimdymo dar kelias dienas veikia tie patys hormonai, kurie atpalaiduoja kraujagysles, be to, moteris daugiau gulinėja, todėl kojos gali šiek tiek tinti, bet beveik nepastebimai. Kita tinimo priežastis gali būti perteklinis skysčių kiekis, jei moteriai gimdymo metu dėl tam tikrų priežasčių (epidūrinis nuskausminimas, cezario pjūvio operacija ir kt.) buvo sulašintas didelis jų kiekis.

Situaciją palengvina poilsis aukščiau širdies lygio pakeltomis kojomis, lengvas fizinis aktyvumas. Jokiu būdu nereikia riboti išgeriamo vandens kiekio!

Kiek laiko moteris, kuriai buvo atliktas cezario pjūvis, turėtų praleisti intensyvioje terapijoje? 

Po operacijos moteris perkeliama į intensyviojo stebėjimo palatą. Moters stebėjimo trukmė, tyrimų vertinimo dažnumas priklauso nuo moters būklės ir taikyto nuskausminimo būdo. Įprastai  šioje palatoje moteris išbūna mažiausiai 6 val. (kol gali pradėti vaikščioti) arba iki kitos dienos ryto. Intensyviojo stebėjimo palatoje nuolat sekamas moters pulsas, kraujospūdis, kvėpavimas. Matuojama temperatūra, vertinamas kraujavimo iš gimdos kiekis, pjūvio būklė. Visi šie požymiai reikalingi vertinti ne tik bendrai moters būklei, bet ir stebėti, ar neprasideda infekcija. Vaistų nuo skausmo turėtų būti skiriama pagal moters pageidavimą, o ne visoms vienodai. Skatinama kuo anksčiau pradėti žindyti, nes tai naudinga tiek mamai, tiek naujagimiui – greičiau prasideda pieno gamyba. Kai moteris pradeda judėti ir vaikščioti, pašalinamas šlapimo pūslės kateteris. Tvarstį  nuo žaizdos galima nuimti praėjus parai po operacijos, bet jei moteriai nedrąsu, kad žaizda atvira, galima užklijuoti naują ir nekeisti, kol nesusitepa.

rekomendacijos po gimdymo 2Ką tikrina vizituojantys gydytojai neseniai pagimdžiusiai moteriai? Kodėl yra svarbios visos šios procedūros? Ką kiekviena iš jų gydytojams liudija apie moters būklę?

Po natūralaus gimdymo svarbiausia yra patikrinti, kaip traukiasi gimda (apčiuopia per pilvą), ar moteris nekraujuoja. Pradėjus žindyti apžiūrimos ir krūtys, speneliai – vertinama priešpienio gamyba, žindymo kokybė. Jei moters ir naujagimio būklė yra normali, namo galima vykti praėjus kelioms valandoms po gimdymo, tačiau įprasta, kad išrašoma praėjus 3 paroms po normalaus gimdymo.

Kaip jau minėjau, po cezario pjūvio operacijos moteris stebima intensyviajame skyriuje. Vizitacijos metu yra tikrinamas gimdyvės pulsas, kraujospūdis, kvėpavimas. Taip pat yra matuojama temperatūra, vertinamas kraujavimo iš gimdos kiekis, pjūvio būklė. Iš ligoninės išleidžiama 3-5 parą po operacijos, tačiau jei moteris sveiksta gerai ir nėra komplikacijų, gali būti išleidžiama ir anksčiau.

 Autorė Dovilė Palubinskienė

Vienas atsiliepimas - “Ką būtina žinoti po gimdymo?”

  1. Visuomet galvojau, jog diržas pilvui prilaikyti skirtas tik dėl pilvo išvaizdos. Pasirodo, reikalingas net medicininiu požiūriu. Dabar tikrai pirksiu, nes iki šiol dar dvejojau ar tikrai jo reikia.

Parašykite komentarą