Higiena po gimdymo

Tarpvietės priežiūrapregnant-2021797_1280

Tarpvietės priežiūra po gimdymo natūraliais takais beveik nesiskiria nei pagimdžiusioms be plyšimų, nei toms, kurioms reikėjo siūti tarpvietę. Jei gimdymas praėjo sklandžiai ir nereikėjo siūti tarpvietės, mikro įtrūkimų išvengti praktiškai neįmanoma. Skirtumas tas, kad susiuvus plyšimą, moteriai kurį laiką nerekomenduojama sėdėti ant kieto paviršiaus. Tokiu atveju labai patogu turėti spurgos formos pagalvėlę ir sėdėti ant jos.

Po gimdymo natūraliais takais, nepriklausomai, ar buvo siūta tarpvietė, pirmuosius kartus šlapinantis gali perštėti, todėl rekomenduojama šlapintis atsitūpus duše, tuo pačiu metu pilant maloniai šiltą vandenį. Sėdint ant tualeto taip pat galima pilti šiltą vandenį iš puodelio.

Lietuvoje labai retai praktikuojamos, bet užsienyje ypač rekomenduojamos sėdimosios vonios, spartinančios tarpvietės gijimą. Į specialią vonelę ar tiesiog didelį dubenį pripilama maloniai šilto vandens su vaistažolių (medetkų, ramunėlių, hamamelio ar kt.) nuoviru ir tokioje vonelėje moteris turi pasėdėti bent porą kartų per dieną po 20 min. kasdien pirmąją savaitę po gimdymo.

Pirmąsias savaites (dažniausiai maždaug 6) po gimdymo iš gimdos teka mėnesines primenantis kraujas, vadinamas lochijomis. Jos gausesnės pirmąsias dienas po gimdymo, todėl į gimdymo krepšį verta įsidėti 2-4 didelio sugeriamumo įklotus, parduodamus vaistinėje. Vėliau pakanka didelio sugeriamumo arba naktinių higieninių paketų, dar vėliau – vidutinio sugeriamumo, o galiausiai – kasdieninių įklotų išskyroms. Jokiu būdu negalima naudoti tamponų, nes yra labai didelė infekcijos pateikimo į gimdą rizika.

Praustis po dušu nėra jokių apribojimų, bet vonioje gulėti nerekomenduojama, kol teka lochijos. Tarpvietę plauti geriausiai paprastu tekančiu vandeniu, kartą per parą galimą panaudoti specialų intymiai higienai skirtą prausiklį.

Rando po cezario pjūvio priežiūra

Rekomenduojama gyjančia žaizda pradėti rūpintis kuo anksčiau po operacijos, kad nesusidarytų kietas, nejautrus randas. Pleistras, apsaugantis žaizdą nuo infekcijos, reikalingas pirmąją parą po operacijos, o vėliau, jei nebaisu, geriau palikti odą atvirą, nes „kvėpuojanti“ žaizda gyja greičiau. Nerekomenduoju išlaidauti specialiems kremams, mažinantiems randėjimo procesus, verčiau atlikti masažuojamuosius judesius aplink žaizdą. Tam, kad nesusidarytų kietas randas, pjūvio zona turi būti maitinama, o masažas (su specialiu kremu ar be jo) suaktyvina kraujotaką ir taip audiniai gauna maisto medžiagų, deguonies, todėl neapmiršta.

Kai po paros pašalinamas pleistras, prausiantis duše galima žaizdą plauti vandeniu, bet be muilo, nes jis gali sudirginti. Nusiprausus pjūvio zonos netrinkite rankšluosčiu, o tik švelniai nusausinkite švariu, rekomenduojama atskiru, rankšluosčiu. Jei yra galimybė, iškart nesirenkite, leiskite žaizdai „pakvėpuoti“.

Po operacijos labai tinka dėvėti nėščiosios rūbus, nes jie puikiai apgaubia pilvą, tuo pačiu nedirgindami pjūvio vietos. Stenkitės stipriai nesuprakaituoti, nes prakaitas gali sudirginti žaizdą.

Dar kurį laiką po operacijos pjūvio vietoje juntamas diskomfortas. Kai kurios moterys jaučia nestiprų skausmą ar tempimą aktyviau pajudėjusios dar kelis mėnesius po gimdymo. Ilgainiui tai praeina. Tačiau jei neramu, jei pjūvio vietoje atsirado tinimas, paraudimas, skiriasi kraujo lašeliai ar pūliai, o ypač jei kartu yra ir skausmas – būtinai kreipkitės į jus prižūrintį specialistą.

Vairuoti galima pradėti, kai tik nebeskauda pjūvio vietos, t.y. maždaug po 6 sav.

Lytiniai santykiai po gimdymo

Lytiniame gyvenime ir po gimdymo natūraliais takais, ir po cezario pjūvio operacijos galioja tos pačios taisyklės. Mylėtis galima pradėti tada, kai moteris jaučiasi tam pasiruošusi, tačiau nerekomenduojama atnaujinti santykių iki pirmojo vizito pas gydytoją akušerį-ginekologą (praėjus 6-8 sav. po gimdymo), arba tol, kol lochijose yra kraujo.

Jei matinate krūtimi, dėl mažesnio estrogenų kiekio skiriasi mažiau makštį drėkinančių gleivių, todėl normalu, jei jaučiate sausumą. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis ne sintetinius, o vandens pagrindu pagamintus lubrikantus. Taip pat normalu kurį laiką nejausti lytinio potraukio apskritai, nes nuovargis po operacijos ir prižiūrint naujagimį daro savo.

 

Taip pat skaitykite:

Lochijos. Arba kaip po gimdymo valosi gimda?

9 patarimai kiekvienai moteriai ir mergaitei, kad makštis būtų sveika

 

Po „karūnavimosi“. Apie tarpvietės plyšimus.

Lytiniai santykiai nėštumo metu ir po gimdymo

Komentarų nėra.

Parašykite komentarą