Gimdymo pradžia – kaip jos nepražiopsoti?
Agnė Pikšrytė
2016 gegužės 1 d.
Iki šiol nėra tiksliai ištirta, kas nulemia gimdymo pradžią. Yra manoma, kad mamos ir vaiko organizmai turi itin stiprų ryšį, todėl gimdymas prasideda tada, kai abu yra tam pasiruošę.
“Kai bus laikas, tikrai pajusi! Dar nei viena mamytė nepražiopsojo gimdymo”, – ramina Aušra (26 m., 1 m. dukrytės mama), kurią pažadino naktį nubėgę vandenys. Tačiau visos istorijos skirtingos – pasitaiko, kad nėščioji jaučia tik nedidelį diskomfortą, maudulį nugaroje ar pilvo srityje ir tik ligoninėje sužino, kad laikas gimdyti.
Pirmieji požymiai
“Likus maždaug savaitei iki gimdymo moteriai pasidaro lengviau: nusileidžia pilvas, todėl pasidaro lengviau kvėpuoti, pagerėja širdies veikla, netenkama iki kilogramo svorio. Tuo pačiu dar dažniau kyla noras šlapintis, susilpnėja vaisiaus judesiai. Kai kurioms prasideda paruošiamieji sąrėmiai, kai jaučiamas silpnas skausmas, tempimas nugaroje, tačiau susitraukimai nereguliarūs, trunka 5-10 sekundžių”, – pirmuosius vaikelio atėjimo simptomus vardina akušerė Agnė Škudienė.
Anot jos, jei moteris pastebi, kad jai pasišalino gleivių kamštis, ji gali ruoštis: tai reiškia, kad gimdymas turėtų prasidėti per kelias valandas ar artimiausiomis dienomis. Gleivių kamštis gali pasirodyti ir porą savaičių iki gimdymo, o drebučių pavidalo gleivingos išskyros šalintis iš organizmos keletą dienų.
Artėjančio gimdymo požymiai:
• Išdidi laikysena
• Gleivių kamščio pasišalinimas
• Nubėgę vandenys
• Sąrėmiai
• Atsivėręs gimdos kaklelis
Vaisiaus vandenys turi būti skaidrūs, kaip vanduo. Įsidėmėkite nubėgusių vandenų gausumą: ar bėgo smarkiai, ar tekėjo per kojas, ar tik šiek tiek sušlapo kelnaitės – gydytojams ši informacija svarbi. Jei bijote, kad nesuprasite, jog nutekėjo būtent vandenys, vaistinėje galite įsigyti specialių įklotų ar kelnaičių, kurios nubėgus vandenims pakeičia spalvą.
Ką daryti toliau?
“Ar tikrai prasidėjo gimdymas, galima pasitikrinti įvertinant sąrėmius, ar jie tikri: reikėtų pasišlapinti – taip sumažinamas spaudimas į gimdą, išgerti porą stiklinių vandens (organizme trūkstant vandens išsiskiria hormonai, galintys išprovokuoti sąrėmius), pagulėti ant kairiojo šono, nusiprausti po maloniai šiltu dušu”, – pataria akušerė A. Škudienė.
Netikri – paruošiamieji sąrėmiai gali būti pavieniai arba trukti po kelias valandas kasdien. Gali būti tokie stiprūs, kad pažadina naktį, bet ryte pasibaigia. Netikri sąrėmiai yra nereguliarūs, trumpi, nestiprėjantys, išnyksta pailsėjus, nestiprėja vaikštant, nesiveria gimdos kaklelis. “Nors netikri sąrėmiai ir neskausmingi, jie vis tiek gali varginti, todėl ilsėkitės, miegokite. Padeda masažas”, – sako gydytoja.
Tikrieji sąrėmiai trunka apie 15 sekundžių gimdymo pradžioje ir apie 90 sekundžių gimdymo pabaigoje. Gimdymo pradžioje jie kartojasi kas 15-30 minučių, pabaigoje – kas 2-3 minutes. Pirmieji sąrėmiai dažniausiai būna švelnūs ir neskausmingi, o tarp sąrėmių neskauda visai. Koks tai jausmas? Sąrėmis dažniausiai prasideda gimdos dugne, išplinta link kaklelio, atsipalaiduoja atbuline tvarka. Įvyksta raumens susitraukimas (kaip bicepso), kuris netgi gali būti matomas. Pasak akušerės, diskomfortas jaučiamas pilvo apačioje ir ties kryžkauliu, jis lengvesnis, kai moteris vaikšto ar yra vertikalioje padėtyje.
Kol sąrėmiai vyksta reguliariai kas 30 minučių patariama laiką leisti įprastai, būtinai judėti ir atsipalaiduoti. Kai sąrėmiai ima kartotis kas 15 minučių, jau galima pradėti ruoštis į ligoninę. “Prasidėjus gimdymo veiklai patariama neskubėti vykti į gimdymo skyrių. Į ligoninę važiuokite tada, kai sąrėmiai tampa reguliarūs, kartojasi maždaug kas 10 minučių ir tęsiasi 30-60 sekundžių” – sako A. Škudienė, kuri primena, kad reikėtų nepamiršti tinkamai įvertinti atstumo iki ligoninės, kad ją pasiektumėte laiku.
Dėl ko reikėtų susirūpinti?
Jei nutekėjo žalsvo atspalvio vandenys, atsirado kraujingų išskyrų iš makšties, susilpnėjo ar išnyko vaisiaus judesiai, į ligoninę reikia vykti nedelsiant.
Komentarų nėra.