Auksinis mėnuo po gimdymo

Pogimdyminis laikotarpis prasideda iškart po gimdymo ir tęsiasi kol mamos kūnas beveik visiškai sugrįžta į būklę iki nėštumo. Tai trunka maždaug šešias – aštuonias savaites. Šis laikotarpis buvo ir yra svarbus visose tradicijose ir kultūrose, daugelyje vadinamas auksiniu mėnesiu. Jo metu moterį lankyti galėjo tik artimiausios aplinkos gimdžiusios moterys, o nauja mama ilsėjosi ir stiprėjo namuose, nevykdama niekur toliau.

Labai įdomu, kad apie ką tik pagimdžiusias moteris buvo sukurta daugybė prietarų, neva jos tampa pusiau raganomis ir gali užkerėti, kad bendrauja su dvasių pasauliu ir panašiai. Dabar suprantame, kad taip buvo saugomas moters privatumas, atgrasomi nereikalingi lankytojai, o mama su naujagimiu saugomi nuo galimų infekcijų. Nors apie bakterijas ir mikrobus tada dar niekas nežinojo…

Poilsis – svarbiausias darbas

Pirmasis naujagimio miegas po gimimo būna pats giliausias, juk jis taip sunkiai dirbo, iškeliavo į kitą pasaulį, taigi stipriai pavargo. Mamos po gimdymo – priešingai, dažnai pilnos euforijos žiūri į savo miegantį turtą ir negali užmigti. Kitą parą naujagimis jau išsimiegojęs, miega trumpiau, bunda kas kelias valandas, nepriklausomai nuo paros laiko, nes nori valgyti, būti panešiotas, pervystytas, o mama pajunta miego stoką…

Todėl visada rekomenduoju:

  • Bent jau pirmą parą po gimdymo nepriimti lankytojų ligoninėje, o geriausiai išvis paprašyti aplankyti jau grįžus namo. Tėtis yra tas žmogus, kuris gali „pasaugoti“ naujagimį, kol mama miegos, o miegoti reiktų visada, kai tik yra tam proga. Artimiausius kelis mėnesius nenusimato prabanga nepertraukiamai miegoti aštuonias valandas. Taigi, miegokite, kai vaikas miega (o lyginkite ir tvarkykitės, kai vaikas lygins ir tvarkysis).
  • Pirmosiomis savaitėmis pagrindinis mamos darbas ir pareiga – pamaitinti vaikelį ir pasirūpinti savimi. Taigi priimkite visą siūlomą pagalbą, net jei ir fiziškai jaučiatės puikiai, didžiuosius namų ruošos darbus patikėkite kitiems. Nebijokite lankytojams pasiūlyti vietoj barškučio naujagimiui atnešti gero naminio maisto naujiems tėvams ar paprašyti išsiurbti kilimus. O jei atėjus svečiams prireiktų pamaitinti kūdikį ar nusnūsti, teikite tam prioritetą.
  • Taupykite jėgas ir laiką – kūdikio lovelė nuimamu kraštu prie Jūsų lovos yra didelis privalumas naktį. Galite pasirūpinti vaikelio poreikiais neišlipdama iš lovos ir galbūt netgi ne visai atsibudusi.
  • Kasdien bent kelioms minutėms išeikite į lauką. Jei su naujagimiu ir vežimėliu dėl kažkokių priežasčių išeiti negalite, palikite jį namuose su tėčiu ar patikimais lankytojais ir pasivaikščiodama apeikite ratą bent aplink namą. Jums būtinas grynas oras!

mother-breastfeeding-infant

Maistas – atkuriantis jėgas

Viso pasaulio tradicinėse bendruomenėse pirmas maistas po gimdymo buvo kas nors iš vištienos, dažniausiai sultinys, kai kur kiaušiniai. Anksčiau tai buvo vaisingumo simbolis, dabar žinome, kad tikras, ilgai virtas vištienos sultinys yra puikus, jėgas atstatantis ir gydantis maistas. Lietuvoje pagal tradiciją po gimdymo pribuvėja turėdavo samčiu užmušti vištą, artimos moterys ją nupešdavo, o išvirusį sultinį valgydavo visos drauge su gimdyve. Nors vištų samčiais nebežudome, bet sultinys vis dar taip pat naudingas artimuoju pogimdyminiu laikotarpiu.

Nesvarbu kūdikis žindomas ar maitinamas pieno mišiniu, mama turi valgyti sveiką ir subalansuotą maistą, kad būtų aktyvi ir galėtų pasirūpinti kūdikiu. Dauguma specialistų rekomenduoja žindyvei valgyti visada, kai tik ji jaučia alkį, nes pieno „fabrikėlis“ naudoja labai daug energijos. Tačiau čia dažnai iškyla ne viena problema: kai kurios mamos pavalgyti dieną tiesiog nespėja ir prisikerta vakare, kai grįžta vyras; kitos užkandžiauja nuolat, bet nekokybišku maistu – sausainiai, šokoladas, ledai, trapučiai…

Tinkamas racionas susideda iš penkių elementų:

  • Javai: Produktai iš kviečių, ryžių, avižų, kukurūzų, miežių ir kitų javų. Rekomenduojama rinktis pilno grūdo kviečius, avižas, ryžius.
  • Daržovės: kaskart rinkitės vis kitas – tamsiai žalias, raudonas, oranžines, ankštines ar krakmolingas.
  • Vaisiai: švieži, šaldyti, džiovinti, konservuoti. Nepjaustyti, pjaustyti, trinti. Rinkitės vaisius, o ne vaisių sultis, nes net ką tik išspaustų sulčių stiklinėje yra per didelis kiekis cukraus, tačiau prarasta beveik visa ląsteliena.
  • Pieno produktai: Rinkitės mažesnio riebumo, atkreipkite dėmesį į kalcio kiekį.
  • Baltymai: rinkitės mažiau riebalų turinčią mėsą ir jos produktus. Nerekomenduojama mėsą valgyti kasdien, daug baltymų turi žuvis, riešutai, sėklos, ankštiniai.

Aliejaus vartojama nedaug, bet jis taip pat turi svarbių maisto medžiagų ir yra reikalingas maisto produktas, svarbu rinktis kuo natūralesnį, vartoti įvairius.

Vanduo. Mitybos piramidės pagrindas. Visi žmonės per dieną turi išgerti apie 8 stiklines vandens, žindančiai mamai tai itin svarbu. Mano asmeninis atradimas – stiklinė prie vandens čiaupo tualete. Formulė paprasta: buvai tualete, plauniesi rankas, tuo pačiu išgeri stiklinę vandens. Žindant mamas labai troškina, dažnai žindymo vieta nebūna pastovi, todėl pridėliokite namuose buteliukų su vandeniu, kad bet kada jis būtų lengvai pasiekiamas. Jei dažniausiai maitinate vienoje vietoje – viskas paprasčiau, ten visada turi būti ąsotis ar gertuvė su vandeniu.

Turbūt visos mamos nori kuo greičiau netekti nėštumo metu priaugto svorio. Tačiau neskubėkite, ekstremalios dietos pogimdyminiu laikotarpiu gali būti žalingos ne tik žindomam kūdikiui, bet ir mamos sveikatai. Svoris augo 9 mėnesius, duokite bent tiek pat laiko jam sugrįžti. Atsisakykite kaloringų ir nevertingų užkandžių, valgykite daugiau vaisių ir daržovių, pieninį šokoladą keiskite juoduoju su kuo daugiau kakavos. Fizinis aktyvumas taip pat svarbu.

Jausmai – seni ir nauji

Normalu jaustis lengvai priblokštiems savo naujų pareigų. Tiesą sakant, po gimdymo visi nauji ir seni jausmai yra normalūs: vieną minutę dėl kūdikio pereitumėte ugnį, kitą – verkiate į pagalvę, kad nebegalite išeiti pavakaroti su draugais. Be to, tiek daug reikia išmokti ir baisu būti atsakingu už visiškai naujutėlį žmogų.

Jei gimdymas vyko visai ne taip kaip įsivaizdavote, gali griaužti kaltė, gali atrodyti, kad nemylite savo vaikelio. Tokiu atveju pirmas vaistas – kuo daugiau laiko būti kartu, ypač gerai ryšį kuria oda – oda kontaktas. Jei sunkiai sekasi žindyti – kreipkitės pagalbos į specialistus, apsilankykite žindymo paramos grupėse. Jei nepavyksta susitvarkyti su jausmais – pasikalbėkite su patikimu žmogumi, nesidrovėkite klausti ir ieškoti paramos. Labai svarbu nepalikti neatsakytų klausimų ir išsiaiškinti visus niuansus, kodėl viskas įvyko taip, kaip įvyko. Tik tokiu atveju galėsite nurimti ir ateityje nebijosite pastoti vėl.

Pirmosiomis dienomis po gimdymo dėl ekstremalių hormonų pokyčių daugelis moterų patirią pogimdyminį liūdesį (baby blues). Jis gali pasireikšti nuovargiu, baime, jautrumu, verkimu atrodytų dėl nieko, dirglumu, nusivylimo jausmu, nekantrumu. Paprastai tai trunka kelias dienas ir praeina savaime, be gydymo. Svarbiausia rasti laiko pailsėti ir išsimiegoti. Leiskite kitiems pasirūpinti Jumis, kad Jūs galėtumėte pasirūpinti savo kūdikiu. Jei simptomai neišnyksta, būtinai kreipkitės į gydytoją, nes gali prasidėti pogimdyminė depresija. Beje, visa tai gali pasireikšti ir vyrams, todėl labai svarbu rūpintis ne tik naujagimiu, bet ir vienas kitu.

Laimei, kūdikiai yra stiprūs ir išgyvena nepaisant nepatyrusių tėvų. Situacija palengvės, jei atvirai kalbėsite su vyru ir artimaisiais, prašysite konkrečios pagalbos. Nesistenkite būti tobuli. Pirmieji žingsniai tėvystėje, kaip ir kūdikystėje, yra netvirti, reikia pagalbos, bet greitai patys atsistosite ir tiesiog nubėgsite.

Kūnas – grįžimas į save

Grįžus namo po gimdymo, rekomenduoju visus drabužius, kuriuos buvote pasiėmę (naujagimio, vyro, savo) iškart išskalbti, o patiems išsimaudyti po dušu. Ne tik numaudyti naujagimį. Tai svarbu, kad neparsivežtumėte namo ligoninės bakterijų, be to – aiškiau pasijus nauja pradžia.

Švara

Mamai pakanka po dušu praustis kartą per dieną, vonioje nerekomenduojama maudytis, kol yra kraujingų išskyrų iš gimdos. Patartina naudoti kuo natūralesnes, mažiau kvapo turinčias kosmetikos priemones, vengti antiperspirantų, o esant reikalui tiesiog dažniau apsiprausti.

Tarpvietė

Išskyroms sugerti naudokite paketus, o ne tamponus, po gimdymo jie turi didesnę infekcijos riziką.

Po gimdymo natūraliais takais tarpvietė dar kurį laiką būna patinusi, jautri, ypač, jei yra siūlių. Diskomfortą lengvina ledo kompresai. Galite paprasčiausiai užšaldyti vandenį nedideliame buteliuke, o išėmusios iš šaldiklio apvyniokite plonu rankšluostėliu ar popieriniu rankšluosčiu ir naudokite kaip šaldantį kompresą. Kitas panašus būdas – vandeniu sušlapinti higieninį paketą ir įdėti į kamerą. Ištraukus jį lengva priklijuoti prie kelnaičių.

Pasaulyje daug kur praktikuojamos, bet Lietuvoje mažai žinomos yra sėdimosios vonelės. Kas tai? Tai indas, į kurį moteris gali atsisėsti, pripiltas maloniai šilto vandens su vaistažolių (medetkų, ramunėlių ar kitų, pasižyminčių priešuždegiminėmis savybėmis) nuoviru. Galima įdėti ir kupiną šaukštą jūros druskos. Skysčio turi būti tiek, kad apsemtų lytinius organus. Tokios vonelės skatina audinių gijimą, mažina tinimą, skausmą. Procedūrą rekomenduojama praktikuoti jau nuo pirmosios dienos po gimdymo (deja ligoninėje tai nelabai realu) visą pirmąją savaitę tris kartus per dieną po 20 min. Efektas tikrai labai geras. Specialaus mišinio tokioms vonelėms galima nusipirkti, jei nesinori ar nėra galimybės namuose daryti nuovirų.

Krūtys

Pirmąjį mėnesį gali atrodyti, kad krūtys išprotėjo: tai jos pilnos, net gruoblėtos, tai, atrodo, visai tuščios, išgirdus vaiko verksmą  teka pienas, o kartais net švirkščia fontanu… Visa tai yra normalu, reguliuojamas pasiūlos atitikimas paklausai. Tačiau pirmasis iššūkis dažniausiai pasitinka vos grįžus namo iš ligoninės, 2 – 3 parą po gimdymo. Priešpienį ima keisti pienas, krūtys tampa akmeninės, naujagimis nespėja ryti, o kartais net negali apžioti krūties dėl sukietėjusios areolės… Pieną atleisti padės šiluma – kompresai, masažas, šiltas dušas. Po maitinimo gelbės šaltis. Galite naudoti gelinius kompresus, bet prisiminkite ir seną gerą kopūstą. Jis laikomas šaldytuve, atskiriama po vieną lapą, viduryje išpjaunama skylutė speneliui ir laikomas ant krūties, kol sušils, tada keičiamas nauju. Kodėl jis toks geras? Nes natūraliai išgaubtas, nes plonas, vadinasi neįmanoma peršaldyti krūties, nes visiškai natūralus ir nekenksmingas aplinkai.

Taip pat svarbu pasirinkti tinkamą liemenėlę, ji turėtų būti natūralaus audinio, be lankelių, neveržianti. Išmėginkite specialius žindymo marškinėlius ant petnešėlių – gali būti, kad nebenorėsite nieko kito. Jei pirmosiomis paromis speneliai jautrūs, namuose vaikščiokite išvis be liemenėlės, tik užsimetusios lengvus marškinius, taikykite oro vonias. Pieno sugertukus rinkitės medžiaginius, vienkartinius naudokite tik kai tikrai reikia. Nuolat naudojant sukuriamas toks pats efektas kaip ir sauskelnėse, taigi kyla infekcijų pavojus.

Šalinimas

Pirmuosius kartus po gimdymo šlapinantis dažniausiai peršti. Todėl rekomenduoju tai daryti duše ar bidė, pilant vandenį ir taip “skiedžiant” šlapimą. Jei tokios galimybės nėra – bent jau pasiimkite buteliuką su vandeniu ir šlapinantis į klozetą apsipylinėkite iš jo.

Pirmą kartą pasituštinti po gimdymo turėtumėte per 48 valandas. Dažnai moterims tai atrodo baisiau, nei vėl pagimdyti. Jei baisu, kad išplyš tarpvietės ar pilvo siūlės (taip tikrai nenutiks, bet baimė – dalykas rimtas), uždėkite ant jų švarų rankšluostėlį ar paprasčiausią tualetinį popierių ir lengvai prispauskite ranka. Jokiu būdu neatidėliokite tuštinimosi, nes kuo daugiau laiko praeis, tuo turinys bus kietesnis ir procesas sunkesnis. Profilaktikai valgykite daug skaidulų turintį maistą, jau po gimdymo labai tinka datulės, džiovintos slyvos, na, o jei vis tiek labai baisu ir sunku, vaistinėje įsigykite vienkartinę mikroklizmutę.

Jei turite hemorojų – padės šalti kompresai ir tepalai ar žvakutės su hamamelio ekstraktu.

Nugara

Po gimdymo daugelis moterų patiria apatinės nugaros dalies skausmus, nepriklausomai nuo gimdymo būdo. Tai lemia tam tikri hormonai, staiga pasikeitęs svorio centras, netaisyklinga kūno padėtis žindant ir kita.

Pirmosiomis paromis verta dėvėti specialius pogimdyminius korsetus, tai nėra reklaminis triukas, tradicinėse kultūrose pagimdžiusios moterys aplink juosmenį ir klubus tampriai rišasi skaras, tai padeda greičiau atsistatyti pilvo raumenims, mažina nugaros skausmus.

Poilsis po gimdymo nereiškia, kad visą laiką leidžiate lovoje. Kūnui atsigauti ir raumenims sustiprėti reikalingas lengvas fizinis aktyvumas, intensyviau sportuoti rekomenduojama, kai nebėra kraujingų išskyrų, t. y. maždaug po 6 savaičių.

Po gimdymo galioja visi taisyklingos laikysenos patarimai: sėdėti tiesiai, nekryžiuoti kojų, žindant rankas atremti į ranktūrius ar pagalves, kaklą laikyti tiesiai, nuo žemės daiktus kelti atsitūpus ir kt. Jei nešiojate vaiką ant vienos rankos ar klubo – būtinai reguliariai keiskite puses. Patogiausia yra nešioti vaikus nešioklėse, svarbu pasirinkti ergonomišką ir patogią tiek vaikui, tiek suaugusiajam.

2019 m. kovo mėn. “Mamos žurnalas”

Taip pat skaitykite:

Vieta Tavo istorijai

Mano krūtys išprotėjo

Savijauta po cezario

Lochijos. Arba kaip po gimdymo valosi gimda?

Po gimdymo – vienas lauke

 

 

 

 

Komentarų nėra.

Parašykite komentarą