Po gimdymo – vienas lauke

virselis52016 m. gegužės mėnesio “Mamos žurnalas” spausdina straipsnį apie užsienyje populiarią, o Lietuvoje mažai dar girdėtą paslaugą “Akušerės vizitas į namus“.

Kokių problemų tikėtis jaunai mamai pirmosiomis dienomis, kai grįžta su kūdikiu iš gimdymo namų?

Nors ir perskaičiusi kalnus informacijos ar lankiusi specialius kursus, dažna mama supranta, kad beveik nieko nežino. Sutampa, kad grįžus namo prasideda tikrojo pieno gamyba, pritvinksta krūtys, naujagimis tiek neišžinda, ieškoti patikimos informacijos internete nėra laiko, ir moteris pasijunta bejėgė. Labai dažnai tokiu kritiniu metu meškos paslaugą padaro gero norinčios mamos ar anytos, kurių gimdymo, naujagimio priežiūros patirtis nebeatitinka šių laikų rekomendacijų.

Būtent dėl šios priežasties, kai naujai mamai dar trūksta pasitikėjimo savimi, kai kankina įvairios baimės, labai svarbu suteikti ne tik kokybišką informaciją (kurią ji pati gali rasti ir perskaityti), bet ir padėti praktiškai. Į namus atvykusi akušerė gali įvertinti mamos ir naujagimio būklę, padėti esant žindymo problemoms, patarti kaip prižiūrėti naujagimį, padėti jį išmaudyti, aptarti fizinius ir psichologinius pokyčius po gimdymo.

Kokia yra užsienio patirtis? Ar ten po gimdymo mama irgi paliekama likimo valiai?

Kai kuriose vakarų šalyse akušerė yra pagrindinis asmuo, prižiūrintis sveiką nėščiąją, gimdyvę ir naujagimį. Tai apsimoka ir finansiškai, nes gydytojų paslaugos labai brangios ir jomis naudojamasi tik esant patologijoms. Be to, dažnai visais šiais etapais moterį prižiūri ta pati, ar besikeičiančios kelios akušerės, todėl moterys jaučiasi geriau, kad nereikia kaskart bendrauti ir to paties pasakoti vis naujiems medikams.

Lietuvoje jau pradedama atsigręžti į akušeres, pripažįstama, kad jos yra kvalifikuotos savarankiškai prižiūrėti sveiką nėščiąją, fiziologinį gimdymą bei mamą ir naujagimį po gimdymo. Tačiau priežiūra po gimdymo apsiriboja tik keliomis dienomis, kurias mama su kūdikiu praleidžia pogimdyminiame skyriuje. Grįžus namo naujagimį (ne mamą!) aplanko šeimos gydytoja ar slaugytoja, ir viskas. Užsienyje yra net tokių praktikų, kai akušerė šeimą lanko kasdien 7 dienas po gimdymo, o vėliau, iki naujagimiui sueis vienas mėnuo, mama visada turi galimybę pasikviesti akušerę papildomai.

Kuo akušerė skiriasi nuo gimdyvės padėjėjos (dulos)? Gal pakaktų ir jos patarimų?

Akušerė visų pirma yra medikė, išsilavinimą įgijusi valstybinėje mokslo įstaigoje pagal akredituotą programą ir nuolat tobulinanti savo kompetenciją specialistams skirtuose mokymuose. Dula nėra medikė (nebent anksčiau yra įgijusi medicininį išsilavinimą). Tai yra moteris, specialybę įgijusi privačiuose mokymuose arba savarankiškai. Jos paskirtis – palaikyti moterį nėštumo, gimdymo metu. Užsienyje yra pogimdyvinės priežiūros, žindymo dulų, Lietuvoje apie tokias neteko girdėti.

Užsienyje populiaru, kad moterį prižiūri ir akušerė, ir dula. Dula daugiau laiko praleidžia su moterimi, žino jos poreikius, pomėgius, įsitikinimus, todėl ji yra kaip tarpininkė tarp moters ir medicinos personalo. Dula taip pat turi ir medicininių žinių, todėl gali padėti moteriai geriau suprasti medikų rekomendacijas.

Ar gerai, kai nėštumą prižiūri vienas gydytojas ir akušerė, gimdymą priiminėja kitas, o kilus problemom po gimdymo įsijungia trečia komanda?

Tai tikrai ydinga praktika. Atlikta nemažai tyrimų, kad kai moterį nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu prižiūri ta pati medikų komanda, moteris jaučiasi saugesnė, gimdymas praeina sklandžiau, kyla mažiau problemų po gimdymo.

Ko gali mamai pririekti iš akušerės į namus – kokie dažniausi ekstra klausimai?

Dažniausiai kyla su naujagimio maitinimu susijusių klausimų. Ruošdamasi gimdymui ir naujagimio priežiūrai moteris gauna daugybę informacijos apie žindymo naudą, o apie žindymo techniką – labai nedaug. Pogimdyminiame skyriuje, kol iš krūties maitinamas naujagimis gauna tik priešpienį, personalas nuramina, paaiškina, kad tokio kiekio ir pakanka. Jei kyla abejonių, vaikutį pasveria. Grįžus namo, apie 3–4 parą po gimdymo, prasideda tikrojo pieno gamyba, keičiasi naujagimio valgymo poreikiai, prasideda naujagimio odos pokyčiai, pasikeičia išmatos, ir moteris pasimeta, nes ne taip viską įsivaizdavo, o ką daryti – ne visada yra ko paklausti.

Po gimdymo ne tik naujagimiui, bet ir mamai reikia atidesnės priežiūros, nes moters kūnas keičiasi, o Lietuvoje rekomenduojama pas ginekologą apsilankyti praėjus tik 6–8 savaitėms po gimdymo. Per tą laiką moteriai, net jei ir nebūna sveikatos problemų, kyla nemažai klausimų apie savo kūno pokyčius, vaisingumą, sportą. Mamų forumai ne visada yra blogai, bet kvalifikuota akušerė suteiks naujausiais mokslo įrodymais pagrįstą informaciją, patars, kur jos ieškoti daugiau.

***

Paslaugos “Akušerės vizitas į namus” pristatymas ČIA.

Straipsnio “Po gimdymo – vienas lauke” pilna PDF versija ČIA.

Komentarų nėra.

Parašykite komentarą