9 patarimai kiekvienai moteriai ir mergaitei, kad makštis būtų sveika

Apmaudu, kad moters kūnas dažnai vertinamas kaip objektas. Net jei augdama mergaitė ir neišgirsta žeidžiančių komentarų savo atžvilgiu, tačiau tikrai susiduria su jais moters kūno atžvilgiu apskritai.

Nenuostabu, kad d9 patarimai fotoaugybė moterų gėdijasi savo kūno, apie jį kalbėti, o ypač – kai tenka kalbėti apie savo makštį. Daugelis merginų ir moterų nerimauja dėl savo lytinių lūpų išvaizdos, makšties jautrumo, kvapo. Jos taip pat dažnai jaudinasi dėl išskyrų, nors tai visiškai normalus moters ciklo procesas.

Kaip Jūs tikriausiai žinote, bet kuris iš šių dalykų gali sumažinti moters savigarbą ir pasitikėjimą savimi. Tačiau kita didelė problema yra tai, jog esant lytinės sistemos sutrikimų moterys vengia kreiptis pagalbos. Prasta lytinių takų būklė gali lemti net persileidimus ir nevaisingumą.

Yra ir gera žinia: žemiau pateikta keletas būdų, kaip moteris pati gali pagerinti makšties būklę ir užkirsti kelią problemoms.

1. Prauskite tik išorinius lytinius organus

Niekada neplaukite makšties nei vandeniu, nei jokiais preparatais, nebent tai būtų gydytojo išrašyti medikamentai infekcijai gydyti. Makšties plovimas (kitaip „levažas“) keičia normalios makšties mikrofloros balansą, o tai gali išprovokuoti infekcijas.
Sveika makštis neskleidžia blogo kvapo, todėl jos nereikia plauti ar kvėpinti. Blogas kvapas atsiranda dėl padidėjusio blogųjų bakterijų kiekio ar prasidėjusios infekcijos. Šiais atvejais reikalinga specifinė priežiūra ir/ar gydymas.

2. Ar naudoti muilą?

Pasaulyje yra nuomonių, kad makštis išsivalo pati, todėl nereikia naudoti muilo, kuris gali sudirginti ir išprovokuoti infekciją. Tačiau tarpvietė (išoriniai lytiniai organai) turi būti plaunama kaip ir visas kūnas. Blogosios bakterijos gyvena ir dauginasi riebaluose, prakaite ir kituose odą dengiančiuose sekretuose, be to reikalinga šiluma ir drėgmė. Tarpvietėje tam yra ideali aplinka. Vien vandeniu neįmanoma nuplauti viso riebalinio sluoksnio. Kadangi muilu plauname rankas, norėdami pašalinti blogąsias bakterijas, dėl tos pačios priežasties moterys turi plauti ir tarpvietę.

Įprasti muilai gali sudirginti jautrią tarpvietės odą, todėl reikia rinktis kuo mažesnį pH turintį muilą (makšties terpė yra silpnai rūgštinė, t.y. pH<7). Naudojant specialius prausiklius, užkertamas kelias vystytis blogosioms bakterijoms, kurios ne tik lemia blogą kvapą, bet ir sukelia infekcijas bei dirgina visą tarpvietės zoną.
Infekcijas sukelti gali į makštį nuo išeinamosios angos patekusios žarnyno bakterijos. Štai kodėl labai svarbu prausiantis ir pasinaudojus tualetu šluostytis nuo priekio link nugaros. Taip pat svarbu sveikas žarnynas, nes tada yra mažesnė infekcijos patekimo rizika.

3. Apranga

Kaip jau minėta, bakterijoms tarpti reikia šilumos, maisto ir drėgmės. Orui nelaidūs drabužiai skatina prakaitavimą ir šildo, taip sudarydami idealias sąlygas „blogosioms“ bakterijoms. Kai kurios medžiagos gali netgi kaupti bakterijas ir taip vėl sukelti infekcijas.

Moterys turėtų rinktis orui laidžius drabužius, ypač apatinį trikotažą. Geriausias pasirinkimas – medvilnė, šilkas, bambuko pluoštas, vilna. Sintetiniai audiniai nepraleidžia oro, todėl geriausia jų išvis vengti.

4. Probiotikai makšties sveikatai

Maždaug trys iš keturių moterų per visą savo gyvenimą bent kartą yra turėjusios makšties grybelinę infekciją (kandidozę, pienligę). Pagrindinis jos sukėlėjas – Candida albicans grybelis – randamas 85 proc. makšties infekcijų atvejų. Dažniausiai jis atklysta iš pačios moters žarnyno dėl netinkamos higienos, taip pat gali būti perduotas lytinių santykiu metu.

Tam, kad prasidėtų kandidozė, grybelio ląstelė turi pasiekti makšties gleivinę. Iškart po to, kai grybelis prasiskverbia per pirmąjį gleivinės sluoksnį, jo sporos praduria makšties audinių ląstelių sieneles. Vos patekęs į ląstelę, grybelis pradeda ląstelėje esančią gliukozę (cukrų) versti alkoholiu, o alkoholis dirgina makšties ir tarpvietės odą.

Makšties apsauginis sluoksnis gali būti pažeidžiamas (taip lengviau patekti grybeliui) plaunant makštį iš vidaus, esant kontaktinei alergijai ar lytinių santykių metu padaromais mikronubrozdinimais. Dar vienas kandidozės rizikos veiksnys – plataus spektro antibiotikų vartojimas, nes naikina ne tik blogąsias, bet ir gerąsias bakterijas, kaip pat ir makštyje.

Vos prasidėjus grybelinei makšties infekcijai, geriausia yra vartoti specialius probiotikus. Šiuo atveju tinkamiausias – Saccharomyces cerevisiae. Šios mielės žarnyne mažina bakterijų disbalansą, kuris lemia grybelio augimą, taip pat padeda atstatyti normalią žarnyno mikroflorą. Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis ir Lactobacillus rhamnosus – moksliškai patvirtinti probiotikai, atstatantys normalią žarnyno mikroflorą ir sumažinantys grybelio plitimą. Juos taip pat naudinga vartoti antibiotikų vartojimo metu ir po jo.

Visi probiotikai turi būti vartojami su prebiotikais. Prebiotikai (pvz., inulinas) yra gerųjų bakterijų maisto šaltinis.

5. Galvojate apie vaistažolių „bombą“ arba makšties garinimo procedūras?

Kaip ir makšties plovimas, taip ir makšties garinimas gali sutrikdyti makšties mikrofloros pusiausvyrą ir sunaikinti tiek gerąsias, tiek blogąsias bakterijas. Kai sunaikinamos gerosios bakterijos, padidėja tikimybė, kad greičiau atsikurs blogųjų bakterijų kolonija ir prasidės infekcija. Karšti garai gali sudirginti makšties ir tarpvietės audinius, taip palengvindami kelią grybeliui. Karšti garai gali net nuplikyti jautrią tarpvietės odą.

Vaistažolių „bombos“ (vaistažolių rutuliukai, dedami į makštį) gali būti naudingos, jei Jus prižiūri kvalifikuotas specialistas. Dažniausiai moterys taip gydosi savarankiškai, todėl gali būti ne tik mechaniškai pakenkta makšties gleivinė, bet ir panaudotos netinkamos vaistažolės. O tai gali sukelti toksinį šoką.
Yra specialių vaistažolių mišinių, gerinančių makšties mikrofloros būklę. Derėtų konsultuotis su kvalifikuotu specialistu ir rinktis tuos mišinius, kurios reikia gerti kaip arbatą.

6. Vengti cukraus ir grūdinių produktų

Visoms bakterijoms gyvuoti ir daugintis reikia trijų sąlygų: šilumos, drėgmės ir maisto. Blogosios bakterijos turi ypatingą maisto šaltinį – cukrų.
Visi rafinuoti (valyti) grūdai, įeinantys į duonos, dribsnių, makaronų ir kitų produktų sudėtį, turi aukštą glikemijos indeksą, t.y. organizme lengvai pavirsta cukrumi. To pasekoje kraujyje padidėja cukraus kiekis ir organizmas turi išskirti daugiau insulino jam skaidyti. Didelis insulino kiekis lemia uždegiminius procesus, taip pat išbalansuoja hormonus, ypač estrogenus. Padidėjęs estrogenų kiekis didina glikogeno koncentraciją makšties ląstelėse, o tai sudaro palankias sąlygas augti grybeliui. Dėl tos pačios priežasties (padidėjusio estrogenų kiekio), nėščios moterys natūraliai dažniau serga kandidoze.

Jei norite palaikyti sveiką makšties mikroflorą ar galutinai išsigydyti pasikartojančias infekcijas, turite riboti ar net visiškai atsisakyti cukraus ir rafinuotų grūdų produktų. Vietoj jų vartokite tikrus, neapdirbtus maisto produktus: baltymus (nebūtinai tik iš mėsos), daržoves, riešutus (ypač migdolus ir graikinius), salotas, sėklas ir geruosius riebalus (avokadai, kiaušiniai, žuvis ir kt.).

7. Stresas
Stresas yra viena iš pagrindinių makšties būklės sutrikimo priežasčių. Dauguma moterų gali patvirtinti, kad esant stresinėms situacijoms, o ypač ilgai trunkančiam stresui, pirmiausiai sustreikuoja imuninė sistema, o dažnai kartu ir makšties sveikata ar net menstruacijų ciklas. Kaip ir daugelis kitų infekcijų, taip ir kandidozė yra tiesiogiai priklausoma nuo šeimininko (t.y. Jūsų), imuniteto.

Makšties infekcijų atveju svarbiausias yra vietinis T–ląstelinis imunitetas. Jis yra veikiamas streso, mitybos, gyvenimo būdo, cukrinio diabeto, citotoksinių vaistų, alkoholio, rūkymo, kortikosteroidų ir nėštumo.

8. Lubrikantai

Moterys, norėdamos sudrėkinti makštį, kartais tam naudoja visiškai netinkamas priemones: kūdikių aliejų, kokosų aliejų ir kt. Kūdikių aliejus ir kiti sintetiniai lubrikantai dažniausiai gaminami naftos pagrindu, todėl dažnai pasireiškia odos sudirginimas, o kartais išsivysto ir stipri alergija. Panašiai gali nutikti ir su natūralios kilmės lubrikantais, kaip pvz., kokosų aliejumi. Šiuo atveju labai svarbu produkto pagaminimo data, kadangi nešviežias aliejus gali stipriai sudirginti jautrią odą.

Makšties drėkinimui geriausiai tinka vandens pagrindu pagaminti lubrikantai.

9. Pasirūpinkite partnerio sveikata

Lytiniai partneriai taip pat gali platinti bakterijas ir grybelius. Kandidozė ypač dažnai perduodama lytiniu keliu, o jei gydosi tik moteris, vyras ją gali užkrėsti pakartotinai. Todėl gydytis turi abu partneriai.

Įsitikinkite, kad Jūsų partneris turi gerus asmens higienos įpročius ir yra sveikas. Prezervatyvai taip pat gali apsaugoti.

Kiti, ne mažiau svarbūs, patarimai

Palaikant sveiką makšties mikroflorą ir mažinant infekcijų riziką svarbų vaidmenį atlieka vitaminai ir mineralai (pvz., vit. D, cinkas, Omega–3 riebiosios rūgštys, vit. C).

Rūkymas gali sukelti gimdos kaklelio, gimdos vėžį. Cigaretėse esantys toksinai yra randami makšties išskyrose, taigi jie nuolat veikia makšties gleivinę ir gali būti sunkiai gydomų infekcijų priežastis.

Labai svarbu lytinės higienos mokyti jaunas mergaites, padrąsinti apsilankyti pas kompetentingą specialistą prasidėjus pirmosioms mėnesinėms, nes tai gali padėti išvengti vaisingumo problemų ateityje.

Autorius K. Winder, vertė A. Škudienė

65 atsiliepimai - “9 patarimai kiekvienai moteriai ir mergaitei, kad makštis būtų sveika”

  1. dekui, labai labai naudinga ir ismintinga informacija!

  2. sveiki,jei ant maksties iskyla spuogelis,ka tai reiskia,ar vitaminu trukumas,taip pat mano mergaitei,jai 12metu aciu uz informacija

    • Agnė Škudienė 2017 10 spalio - 11:25

      Tarpvietės srityje iškylantys spuogeliai dažniausiai yra dėl užsikimšusių riebalinių liaukų, pirmiausiai galvočiau apie higieną, apatinių rūbų audinio sudėtį, galbūt nuolat dėvimi aptempti džinsai ir pan. Bet kokiu atveju vertingiau pasirodyti gydytojui.

  3. Tikrai labai naudinga informacija, kurią vertėtų perskaityti kiekvienai moteriai. Tik aš neradau informacijos, kaip gi yra tada, kai yra padidėjęs maksties sausumas? Ką reikėtų daryti, norint ją sudrėkinti?

    • Agnė Škudienė 2017 10 spalio - 11:30

      Makšties sausumą dažniausiai lemia hormoniniai pokyčiai tiek kiekvieno ciklo, tiek pogimdyviniu, tiek premenopauziniu laikotarpiais. Rekomenduočiau išsiaiškinti tikslią priežastį ir ieškoti tinkamiausio gydymo. Pakaitinė hormonų terapija tikrai turi natūralių, neinvazinių alternatyvų. Sėkmės!

  4. Puikus straipsnis. Dauguma ginekologų viso to nepasako, tiesiog paskiria reikiamus vaistus ir viskas.

  5. Nuostabus straipsnis .
    Mane kamuoja klausimas apie estrogenus.
    Pajauciau makstyje niezejima.
    Ar butu teisinga nusipirkti Ph testa ir issitirti terpe?
    I

    • Agnė Škudienė 2017 20 lapkričio - 13:37

      Laba diena, pajutus niežėjimą pirmiausiai reiktų pasidaryti paprastą makšties išskyrų tepinėlį, dažniausiai niežulį sukelia grybelis, jį išsigydyti. Jei infekcijos sukėlėjo tepinėlyje nebūtų aptikta, tada verta tirti terpę ir ieškoti kitų, pvz., hormoninės kilmės, priežasčių.

  6. Labai geras straipsnis! Perskaičiusi iškart supratau jog nereikia daugiau nieko daryti tik tai kas čia rašoma. AČIŪ!!

  7. Sveiki. Man po ilgo antibiotikų vartojimo pasidarė baisiai skausmingi lyt. santykiai. Tyrimai visi geri , o gydytojos net nesigilina toliau kas kaip.. Ir sausumas, ir dirglumas bei nuolat grybelinės infekcijos kankina.. kaip būtų galima sausumą išgydyti? Ar sustiprinti vaginos sieneles? O kadaise buvau visiškai sveika. Nebežinau ką daryti..

    • Agnė Škudienė 2018 3 liepos - 19:26

      Labai svarbu atstayti organizmo mikrobiomą, rekomenduoju knygą “Žarnyno žavumynai”. Dėl sausumo žinoma galite naudoti lubrikantus, bet svarbu rasti pirminę priežastį ir ją išgydyti. Panašu, kad kai susitvarkysite mikrobiomą, situacija turėtų išsispręsti.

  8. Laba diena, pastebėjau, kad ant dukrytės kelnaičių žalsvas išskyras. Šlapinantis nesiskundžia. Dukrai 2,5metų. Ar sunerimti? Kreiptis pas gydytoją?

  9. Mano dukrai 6 metai. Lankemes pas mergaiciu ginekologe. Sake, jog ateityje reikes daryti operacija, nes lytines lupos neproporcingai dideles. Galvoju gal tai daryti dabar, kad ir pamirstu kol uzaugs, ar vis tik verciau laukti pilnametystes, kuomet nores pati?

    • Agnė Škudienė 2018 10 rugpjūčio - 15:50

      Manau etiška būtų palaukti, kol ji pati apsispręs, arba iš tiesų ims kliudyti (šutimai, nutrynimai į apatinius ir panašiai). Šešeri metai jau toks amžius, kai vaikas tikrai atsimins, aš menu, kaip man pieninį dantį vežė raut 🙂 Bet kokiu atveju, jei darysite, rekomenduoju daryti V formos pjūvius, o ne tiesiog nupjauti kraštelius, nes būtent krašteliuose yra nervų galunėlės, nuo kurių priklauso jautrumas.

  10. Laba diena man yra toks dirgliumas ir skaudejimas ir nėžėjimas jau ne maza laika buvo man mersileidimas ir po to viskas atsirado kas galetu…naudojau dau viko bet viena diena gerau kita vel vikas blogai o pas gydytoja bijau .

  11. Sveiki , norejau suzinot kas galetu buti , jauciasi niezejimas kiekviena diena bet ne pastoviai kad visa diena , patinimas lyg ir yra , bet isskyru jokiu nera , koki rekomenduotumet gal tepala nusipirkt , pas gynekologe eiles dviem menesiam i prieki tai tikrai nepateksiu anksciau . Buvau pries metus tai buvo tepaliuka israsius bet jis nieko nepadejo tai taip metus ir vargstu ..

    • Agnė Škudienė 2018 26 spalio - 14:41

      tepalo nepatarsiu, taip “iš akies” galima labai prisižaisti. Rekomenduoju pasidaryti ne tik makšties išskyrų tepinėlio tyrimą, bet ir hormonų iš kraujo ir pagal tai skirti gydymą.

  12. Sveiki, norėčiau pasiteirauti kokios pH terpės, galima naudoti intymios higienos prausiklį, vartojant spermicidus? Kiek laiko po sueities saugotis muilo?

    • Agnė Škudienė 2019 4 sausio - 15:58

      Muilo vengti visada, jautriai odai skirtais prausikliais ar vaikišku muilu apsiplauti tik išorinius lytinius organus. Skaitykite konkrečių spermicidų informacinį lapelį, gamintojas apie apsiplovimą turi rašyti.

  13. Sveiki, nuo paauglystės kankinuosi su grybeliais, uždegimais ir vis kažkokios naujos ligos išlenda kas mėnesį. Žvakutės padeda tik keliom savaitėm. Dariausi ir paselį, ir puse metų tabletes gėriau , vis tiek viskas atsinaujina. O dabar pastojau ir baisu pasidarė, kad tik šita problema nepakenktų vaikeliui. Žvakutes paskutinį kartą jau išvis nebepadejo. Ką patartumėt daryti toliau, nes toks jausmas, ginekologe nelabai ką ruošiasi daryti šiuo klausimu…

    • Agnė Škudienė 2019 4 sausio - 15:55

      Tvarkyti žarnyno mikrobiomą, bet tai ilgas ir nuoseklus darbas. Vaikeliui nei uždegimai (kontroliuojami), nei maisto reguliavimas nepakenks. Jei infekcija bus gimdymo metu – didesnė sudėtingo plyšimo tikimybė, nes audiniai ne tokie elastingi.

  14. Sveiki, vakar pamačiau, kad man yra rudos ar raudonos išskyros. Man sakė, kad tai gali jau prasidėti mėnesinės. Bet šlapimas nėra raudonas. Kodėl išskyros tokios spalvos ir tokios gausios.

    • Agnė Škudienė 2019 9 kovo - 22:58

      Laba diena, kiek Jums metų? Kaip suprantu, paauglystė? Jei mėnesinės, tai šlapimas neturi būti kruvinas, šlapimo pūslė ir gimda yra du atskiri organai.

  15. Sveiki, norėčiau paklausti ar gausios išskyros tai yra normalu? Man 17 metų ir išskyrų atsiranda labai daug, o ankščiau taip nebuvo. Labai sunerimau dėl to.

    • Agnė Škudienė 2019 30 balandžio - 22:37

      neįprastai gausios išskyros dažnai yra infekcijos požymis, reikėtų pasidaryti makšties išskyrų tepinėlį.
      Normalu, jei išskyrų padaugėja ovuliacijos laikotarpiu, t.y. praėjus maždaug 2 savaitėms po mėnesinių.

  16. Dukra jau paaugle, vengia kalbeti intymiomis temomis. Taciau nuo vaikystes vargstame su nuolatiniais sutimais. ar lytiniu lupu korekcija daroma tik pas plastikos chirurgus, ar ta atlieka ir valstybinese ligoninese?

    • Agnė Škudienė 2019 30 balandžio - 22:35

      Daroma ir valstybinėse, tai atlieka gydytojai ginekologai dažniau. Reikia kalbėtis su ginekologais ir ieškoti geriausio varianto.

  17. Laba diena, Jusu straipsnyje jus nerekomenduojate gydymo garais del to kad ‘karsti garai gali nudirginti maksties ir tarpvietes audinius/gali nuplikyti tarpvietes oda.’ Ar tai vieninteles priezastys del kuriu jus nerekomenduojate sio metodo?

  18. Sveiki. Prieš mėnesį darė gimdos kaklelio tepinėlį. Ir atsakymai parodė tik kad kažkodėl nekokios išskyros. Itarė infekciją. Nors aš nelabai ką blogo jutau. Išrašė macmiror žvakutes. Iš pradžių sunaudojau 4, po to buvau nutraukusi nes prasidėjo mėnesinės. Po mėnesinių lyg atsirado blogas kvapas ir baltos tirštos išskyros. Tada vėl pradėjau naudoti likusias 4 žvakute.Jas tik prieš porą dienų baigiau naudoti. Prasidėjo jau anksčiau, bet buvo ne taip skausminga. Dabar kuo toliau vis labiau niežti, degina Volvą. Jausmas kad ji ir ištinusi. Ar vėl reikia eiti pas daktarę, ar ką daryti, gal patarsite. Nes eilės nemažos pas ginekologę.

  19. Sveiki,
    Skaiciau skaiciau internete ir nesupratau…
    Man atsirado baltos ,tokios kaip kremas konsistencijos isskyros. Vienur raso, kad tai pienlige, o kitur, kad tai normalios isskyros ( kad ju buna ciklo pabaigoje. Man iki menesiniu liko savaite). Ju nera daug, kitu simptomu nera. Jos bekvapes.
    Tai kaip yra istikro.
    Bijau, kad pabloges, jei tai pienlige. Penktadieni vaiziuoju i festivali, tai bijau, kad bus sugadintas savaitgalis, jei kas blogo cia…

    • Agnė Škudienė 2019 7 rugpjūčio - 22:17

      jei nėra perštėjimo, niežulio, greičiausiai viskas ok. Geriausia pasidaryti makšties išskyrų tepinėlio tyrimą.

  20. Sveiki, man 13 ir man rodos sergu pienlige ką daryti ir kaip tai pasakyti mamai

  21. Sveiki, metus geriu kontraceptines tabletes, nuo vaikystės sergu atopiniu dermatitu (AD), ir per tuos metus (maždaug po 3-4 mėnesių nuo kontraceptikų vartojimo pradžios) prasidėjo stiprus AD paūmėjimas, kuris tęsiasi iki dabar, taip pat tuo pat metu padažnėjo pienligė ir bakterinė vaginozė (iki kontraceptikų sirgau pienlige du ar tris kartus per visą gyvenimą (23 metai) ir labai lengvai išsigydydavau, tačiau vartojant kontraceptikus nuo ligų gydžiausi tris mėnesius ir sergu jau trečią kartą). Kitų šalutinių poveikių nuo kontaceptinių tablečių nebuvo. Ar tai gali viskas būti tiesiogiai susiję su kontraceptikais? Gal netinkama hormonų koncentracija pasirinkta? Ar padėtų pakeisti (pasitarus su ginekologe) kontraceptikus ar padėtų tik kontraceptikų vartojimo nutraukimas?

    • Agnė Škudienė 2020 21 sausio - 0:16

      bandykite keisti, jei esate apsisprendusi vartoti. Yra ir negeriamų hormoninių kontraceptikų, jie makšties sveikatai įtakos neturėtų turėti išvis.

  22. Laba diena.
    Ką reiškia, jei viena vulvos pusė yra rausva, ją niežti/peršti?

    • Agnė Škudienė 2020 22 kovo - 23:35

      kad laikas pasikonsultuoti su ginekologu. Šiuo metu tai galima padaryti on-line medo.lt svetainėje.

  23. Laba diena,
    Nuo paauglystės turiu problemą dėl gausių išskyrų. Nelabai pastebiu gausos svyravimo tarp ovuliacijos periodo ar ciklo pradžios/pabaigos. Kaip ir niekas nesikeičia, bet man tai kelia šiek tiek diskomforto jausmą. Be įkloto sunku išgyventi, kitaip kelnaites reikėtų keisti kelis kartus per dieną. Per daug nesirūpinčiau, bet draugės nenaudoja taip įklotų ir ramiai gyvena, įdomu ar taip jau būna, ar vertėtų dėl to sunerimti? Sunku vertinti dėl spalvos, kai nesu specialistė, bet manau, kad išskyros normalios, kartais gelsvesnės/tirštesnės, tačiau jos nesikeičia, visada tokios buvo ir yra.

    • Agnė Škudienė 2020 23 balandžio - 22:31

      Laba diena, Toma, vėluoju atsakyti, vis dėlto noriu nuraminti, kad taip būna. Jei neniežti, išskyros bespalvės, neturi nemalonaus kvapo, greičiausiai viskas yra normalu. Atkreipčiau dėmesį, ar nėra perteklinės intymių vietų higienos ir siūlyčiau pamėginti medžiaginius kasdieninius įklotus. Gali buti, kad gausesnės išskyros yra ir dėl nuolatinio “šiltnamio” kelnaitėse…

  24. Sveiki, noriu pasiteirauti, ar sunaudojus zvakutes (Polygynax (ntibiotikus))12 dienu del vaginozes, gerai butu dar panaudoti Lactobacillus plantarum P 17630 zvakuciu (jas rekomendavo vaistineje) ir kada galima vel pradeti santykiauti su partneriu?

    • Agnė Škudienė 2020 23 balandžio - 22:22

      Laba diena, Ieva, Probiotikai visada gerai, ypač, jei esate linkusi į vaginozę, pienligę ir kitas bakterines infekcijas. Jos dažniausiai yra pasekmė organizmo bakterinio disbalanso, kurį lemia daug priežasčių. Bėda ta, kad probiotikuose yra tik viena ar kelios bakterijų rūšys. Daugiau naudos bus, jei apskritai peržiūrėsite savo mitybą, mažinsite cukraus vartojimą.
      Santykius atnaujinti galima, kai baigiate gydymo kursą.

  25. Laba diena, susiduriau su problema del nemaloniu isskyru is maksties, niekada anksciau intymiu problemu neturejau, ciklas visada reguliarus, taciau neseniai gan sunkiai sirgau persalimu kuris sutapo su menesinemis, intymi higiena nebuvo labai kruopsti, iskart po to atsirado diskomfortas.visi simptomai sutampa su bakterines vaginozes, vandeningos (ne varskes tipo) isskyros, nemalonaus zuvies kvapo. Norejau pasiteirauti, ar galimas koks nors savarankiskas pirminis gydymas? (galbut yra nereceptiniu vaistu kurie galetu pagelbeti, del karantino apsilankymas pas ginekologa sudetingas). Aciu jums

  26. O kiek laiko tas niežejimas trunka negydant ir nežinant kas tau yra?

  27. Sveiki.Ka daryti is maksties sklinda labai stiprus ir nemalonus kvapas.( neniešti neskauda) tik tas nemalonus kvapas.Kuom gydyti??

    • Agnė Škudienė 2020 2 gegužės - 16:23

      Primiausia pasidaryti bent jau bendrą makšties išskyrų tepinėlį ir tada spręsti. Geriausia konsultuotis su gyd. ginekologu, šiuo metu savanoriškai konsultuojantys gydytojai susiburę medo.lt svetainėje.

  28. Sveiki. Mergytei 1.7 metukai. Pastebėhau negausias baltas apnašas ant lytinių lūpų. Kvapo nėra. Truputi paraudusi oda. Kas tai galėtų būti. Ar galima nuvalyti tas apnašas? Kažkuo skalauti? Ačiū

    • Agnė Škudienė 2020 6 gegužės - 22:55

      Sveiki, nebijokite mergaitėms praskleisti ir plauti lytinių lūpų. Jei baltas apnašas sunkiau nuplauti, galite pavalyti sudrėkinta vata, tik braukite nuo klitorio link išangės ir kiekvienam braukimui imkite naują vatos tamponėlį.

  29. Sveiki, man jau greitai bus 17m.
    Turiu tokia kaip ir problema, kad man mėnesinės yra kas 19 dienų (kas antrą vos ne savaitę) ir tai jau tęsiasi ~2 metus. Tiesa noriu pasakyti, kad nevisada kas 19 d., kartais sutrumpėja iki 17 d. Norėčiau sužinoti ar tai normalu?

    • Agnė Škudienė 2020 21 liepos - 22:47

      Sveiki, tai neatrodo normalu. Rekomenduoju kreiptis į ginekologę, kad atliktų hormoninius tyrimus iš kraujo.

  30. Sveiki, o išskyros taip pat būna ir dar lytinių santykiu neturėjusioms merginoms?

  31. Sveiki, norėčiau paprašyti patarimo, kaip paklausti mamos apie per dideles mažasias lytinias lūpas ir jù operacijà, nes nesame labai atviros viena kitai.

  32. Sveiki.Norejau pasikonsultuoti.Buvau pries dvi ar tris savaites pas ginekologa.Padare skana ir tepinele kaip jis sake kazkoki patobulinta kuris daugiau parodo nei paprastas tepinelis.Skundziausi lytiniu organu niezejimu perstejimu sausumu.Del isskyru nesu visiskai tikra kad jos geros.Buna kad ju labai daug.Jos skaidrios.Paskui jos buna kad tampa lyg tai gelsvai i zalsvuma ir tokios tasios lipnios.Bekvapes.Menesines reguliarios.Tai va padare skana sake viskas gerai net plika akimi nesimate kad butu koks grybelis.Bet sulaukus tepinelio atsakymo paaiskejo kad yra dvi bakterijos.e.coli ir enterococcus.Israse geriamu antibiotinu 5 dienom Ciprofloxacin.(Kartu geriau gerasias bakterijas).Gydymas buvo veiksmingas tik tas 5 dienas.Baigus vartoti vaistus po keliu dienu prasidejo vel tie patys pozymiai.Ka as tureciau daryti?Vaistai neveiksmingi.Ar partneris neturetu gydytis kartu.Nes mano ginekologas kategoriskai visada neigia.Nes pg ji jei partneris simptomu nejaucia gydymo nereikia.Daznai mane kamuoja ir pienlige.Bet si karta jos nerado kai dare tepineli.Kokio gydymo man reikia kokiu dar tyrimu reikia.As neviltyje nes gydytos nieko nenori daryti.Jam tiesiog atrodo kad as kazka issigalvoju.As skaiciau kad su geriamais antibiotikais turejo but paskirtos ir zvakutes.ar tiesa?Vienos is zvakuciu rase kad gali buti polyginax.Ar jos pagelbetu?Neturiu galimybes nueiti pas kita ginekologa.Karantinas ir as uzsienyje gyvenu.Sudetingas metas.Aciu uz atsakyma.

    • Agnė Škudienė 2020 10 gruodžio - 13:51

      Laba diena, gydymas yra gydytojo akušerio-ginekologo kompetencija. Aš kaip akušerė galiu tik patarti apie prevencijos priemones. Gerųjų bakterijų kursą naudinga vartoti kas kelis mėnesius, ypač, jei mityboje daug cukraus, miltinių patiekalų. Būtų gerai reguliariai vartoti raugintų produktų – pieno, daržovių. Vietiškai žvakutes irgi galima naudoti, vaistinėje turėtų parduoti be recepto.
      Dėl partnerio gydymo nesiimu spręsti, bet rekomenduočiau bent laikinai santykių metu naudoti prezervatyvus, kaip barjerą galimai infekcijai. Jei vartojate hormoninius kontraceptikus, jie irgi gali prisidėti prie pakitusios makšties mikrofloros.

  33. Sveiki, norėjau paklausti kas galėtų būti. Prieš kokį mėnesį, viskas žemiau juostos tapo jautru ir norėjos lyg ir kasytis, tai nusitrindavau šiek tiek, bet tai išaukdavo dar didesnį skausmą vėliau. Aš manau, jog tai gali būti dėl aprangos, higienos arba kad pati nutrindavau. Jausmas deginantis (lyg ant žaizdos alkoholio užpilčiau) , lytines lūpas net pajudinti tuo metu negalima, o tai graužia. Santykiauti taip pat neįmanoma. Žinoma praeina po kurio laiko (lyg žaizdelė), bet ne visiškai. Ar susirūpinti ir eiti pas ginekologę ar pačiai labiau prižiūrėti? Ar tai gali būti dėl lytinių santykių? Nes kol jų neturėjau, viskas būdavo lyg ir gerai. Ačiū iškart 😅

    • Agnė Škudienė 2021 5 sausio - 15:49

      Laba diena, kreipkitės į šeimos gydytoją ir prašykite siuntimo pas specialistus – ginekologą, dermatovenerologą.

  34. sveiki ,prasidejus menopauzei issausejo makstis ,pradejo niezeti ,deginti lytines lupas .Apsilankius pas ginekologe israse estradiolio krema ,taciauman jis nelabai tepadejo,dabar atsirado balti ploteliai ,oda labai isplonejusi trukineja ,niezti .siunte pasidaryti koloskopija.Ja pasidarius nustate kad yra lekoplakija ,keratoze.gydytoja liepe naudoti drekinamus kremus ,zvakutes su hialiuronu,kitokio gydymo neskiria,o man negereja.nejaugi nera vaistu nuo siu ligu?noreciau jusu komentaro,ka man daryti toliau.

    • Agnė Škudienė 2022 15 rugsėjo - 14:03

      iš tiesų kiekviena moteris ieškodama gali atrasti sau tinkamas priemones. Rinkoje galima ieškoti kosmetikos su progesteronu ir kitais natūraliais hormonais (pvz Wild Yam kremas).

Parašykite komentarą