10 populiarių klausimų apie gimdymą

13048156_1173750852649510_450381453038983146_o2016 m. gegužės mėn. žurnale “Mažylis” publikuojami mano atsakymai į dažniausiai pasitaikančius klausimus apie gimdymą.

Straipsnio PDF versija

10 populiarių klausimų apie gimdymą:

1. Kaip, laukiant gimdymo, suprasti, kad jau reikia vykti į ligoninę? Gimdysiu pirmą kartą ir bijau, kad nesuprasiu, kada prasidėjo sąrėmiai – juk nežinau, kas tai yra…

Pirmą kartą gimdančioms moterims dažnai dieną prieš gimdymą ima šiek tiek mausti strėnas, atsiranda panaši būsena kaip prieš mėnesines. Kai kurioms moterims gimdymas prasideda vaisiaus vandenų nutekėjimu. Pirmieji sąrėmiai dažniausiai būna visai neskausmingi, jausmas panašus, lyg kas už Jus įtemptų pilvo presą. Nusiraminkite, vos prasidėjus sąrėmiams nereikia ir netgi nerekomenduojama vykti į ligoninę. Prasidėjus sąrėmiams rekomenduojama nusiprausti po dušu. Tai gera priemonė įsitikinti, ar tai tikrieji, ar dar tik paruošiamieji sąrėmiai (pastarieji nusimaudžius ir atsipalaidavus liaujasi). Į ligoninę reikėtų atvykti tuomet, kai sąrėmiai tampa reguliarūs ir kartojasi maždaug kas 5 min. (apskaičiuokite kelionės iki ligoninės trukmę), taip pat, jei nutekėjus vaisiaus vandenims, kelių valandų bėgyje neprasideda sąrėmiai (plyšus vaisiaus vandenų pūslei atsiranda atviras kelias infekcijai). Jei nuteka neskaidrūs, žalsvo atspalvio vandenys, į ligoninę reikia vykti nedelsiant.

2. Gimdymo paniškai bijau, norėčiau, kad man būtų atliktas cezario pjūvis, nes manau, kad taip būtų daug paprasčiau. Jūsų žurnale skaičiau gydytojo žodžius, kad didžiulė gimdymo baimė yra viena iš indikacijų, leidžiančių daryti cezario pjūvį. Ar aš galiu ligoninėje jo reikalauti?

Cezario pjūvio operacija nėra natūralaus gimdymo alternatyva. Tai sudėtinga intervencija su visomis rizikomis ir pasekmėmis, kaip bet kuri kita didelės apimties operacija. Didžiulė baimė visada atsiranda iš nežinojimo, todėl vertėtų susipažinti su gimdymo fiziologija, pasikalbėti su sėkmingai natūraliai pagimdžiusiomis moterimis, lankyti besilaukiančiųjų kursus. Vien moters pageidavimas nėra priežastis atlikti Cezario pjūvio operaciją.

3. Skaičiau, kad gimdyti be skausmo labai padeda Romualdo Šemetos knyga, taip pat internete yra tam skirtų pratimų, susijusių su hipnoze. Dar rašoma, kad padeda masažas, kvėpavimo pratimai, gimnastikos kamuoliai, dušas, specialios pozos ir kt. Visko neaprėpsi. Kaip pasakytų specialistai, kas, be vaistų, efektyviausiai numalšina gimdymo skausmą?

Atsakant trumpai – įvairiapusis pasiruošimas: psichologinis nusiteikimas (kuo mažiau domėtis baisiomis gimdymo istorijomis, pasitikėti savo jėgomis ir kūnu, įsivardinti baimes ar abejones ir rasti būdus joms įveikti), fizinis kūno paruošimas (nėščiųjų joga, baseinas, pilvo šokiai, dubens dugno raumenų stiprinimas), gimdymo eigos išmanymas. Labai svarbu, kad jei gimdyme dalyvauja vyras, jis irgi turi būti taip pat pasiruošęs. Ką, trumpai tariant, vyras turėtų išmanyti, mokėti daryti? Vyras turi žinoti gimdymo eigą, stadijas, mokėti kvėpavimo pratimus ir kartu kvėpuoti su moterimi, taip ją „užvesdamas ant kelio“. Vyras turėtų likti su moterimi, kai visas personalas susikoncentravęs į gimstantį naujagimį, drąsinti ją, pasakyti, kad myli.

4. Girdėjau nuomonių, kad reikia gimdyti natūraliai, be nuskausminimo, taip pat nuomonių, kad reikia naudotis šiuolaikiniais pasiekimais ir rinktis epidūrinę nejautrą. Man ir vieni, ir kiti argumentai atrodo vienodai įtikinami. Tad kaip gimdyti visgi geriau?

Jei tik įmanoma, visada geriau gimdyti natūraliai. Gamta viską sukūrė tobulai, gimdymo skausmas taip pat turi savo paskirtį. Kuo sąrėmiai tampa labiau skausmingi, tuo daugiau organizmas išskiria natūralių laimės hormonų (endorfinų) tam skausmui malšinti. Vos užgimus naujagimiui didžiulė natūralių hormonų koncentracija moters kūne lemia palaimos jausmą, stiprų ryšį su vaikeliu. Šie hormonai patenka ir į priešpienį bei pieną, todėl taip pat jaučiasi ir kūdikis. Gimdant su nuskausminimu arba lašinant sintetinius hormonus, šis psichologinis poveikis nesukeliamas.

5. Labai norėčiau gimdyti natūraliai, kita vertus, labai bijau skausmo. Kaip apsispręsti, ar man reikalingas nuskausminimas? Gal galima pamėginti gimdyti be jo, o paskui, jeigu bus labai blogai, prašyt epidūrinio nuskausminimo?

Atvykusi į gimdymo skyrių, įspėkite medikus, kad norite mėginti gimdyti be nuskausminimo, bet atsiradus poreikiui galbūt norėsite epidūrinio nuskausminimo. Tai reikalinga informacija, kad anesteziologas spėtų pasiruošti priemones, kai jų prireiks. Dažnai be medikamentinio nuskausminimo gimdančios moterys jo pageidauja, kai gimdos kaklelis beveik pilnai atsidaręs, tačiau tada epidūriniam nuskausminimui jau per vėlu, nes jis gali padaryti daugiau žalos, nei naudos. Rekomenduojama atlikti procedūrą, kai kaklelis atsidaręs 4-6 cm.

6. Svarstau apie gimdymą su dula, bet skaičiau, kad su gimdyve gali dalyvauti tik vienas lydintis asmuo. Ar visgi kartu su dula gimdyme galėtų būti ir mano vyras?

Priklauso nuo ligoninės, kurioje ketinate gimdyti, tvarkos. Išsiaiškinkite iš anksto. Vienam atlydėjusiam asmeniui su moterimi būti gimdykloje leidžiama visuose Lietuvos gimdymo namuose, o ar lydintys asmenys galės būti du ir daugiau, priklauso nuo konkrečios ligoninės. Jeigu prireikia cezario pjūvio operacijos, vyro ar kito atlydėjusio žmogaus dažniausiai paprašoma laukti už operacinės durų, tačiau kai kuriose ligoninėse yra galimybė būti ir palaikyti moterį net ir operacinėje.

7. Mačiau gražų dokumentinį filmą, kur moteris gimdo, apsupta žvakių, grojant gražiai muzikai. Ir aš taip norėčiau… Dabar svarstau, ar galiu ir aš į gimdyklą vežtis žvakių, taip pat smilkalų, ar visgi man niekas jų ten deginti neleistų?

Smilkalų greičiausiai nepanaudosite, nes kvapas sklinda ir į kitas patalpas, kitas gimdyves jis gali erzinti, nuo jo pykinti. Žvakės, eteriniai aliejai ir muzika šiuolaikinėse gimdyklose nėra draudžiamos, bet visada verta konkrečios ligoninės tvarką pasitikslinti iš anksto. Gimdymo metu prieblanda ramina, todėl verta kada tik įmanoma prigesinti gimdyklos šviesas, įsijungti ramią foninę muziką.

8. Mama mane gimdė labai ilgai, 16 val., ir labai sunkiai. Dabar aš laukiuosi ir labai bijau, kad ir mano gimdymas bus sunkus. Ar tai paveldima?

„Anais laikais“ daugelis gimdymų buvo sudėtingi, nes gimdyvė buvo laikoma ligone, ji negalėjo laisvai judėti sąrėmių metu, gimdydavo tik ant nugaros. Gimdymui moterys nesiruošdavo, nes nebuvo tokios galimybės. Iš tų laikų ir atėjo mitas, kad sunkūs gimdymai paveldimi, nes kelios moterų kartos gimdė tokiomis sąlygomis. Yra keli genetiniai kriterijai, kurie gali lemti sudėtingesnį gimdymą (pvz., kliniškai siauras dubuo), tačiau iš anksto to numatyti praktiškai neįmanoma.

9. Daug girdėjau apie tai, kad gimdymo metu svarbu taisyklingai kvėpuoti, bet net ir per paskaitą poliklinikoje gydytoja nepaaiškino, koks konkrečiai tas taisyklingas kvėpavimas yra. Tad kaip reikia kvėpuoti per gimdymą?

Prasidėjus sąrėmiams reikia kvėpuoti įprastai, reguliariai, tik iškvėpimas šiek tiek ilgesnis už įkvėpimą (įkvepiant pro nosį skaičiuoti iki 3, iškvepiant pro burną – iki 4). Sustiprėjus sąrėmiams, rekomenduojama tęsti tokią kvėpavimo techniką, tik iškvėpimą maksimaliai išilginti, per burną iškvepiant orą plona srovele, tarsi pūstumėte per šiaudelį. Jei sąrėmis labai intensyvus, galima lekuoti kaip šuo (trumpi, greiti įkvėpimai ir iškvėpimai pro burną), sąrėmiui baigiantis grįžkite prie reguliaraus, ramaus kvėpavimo.
Atsiradus stangoms, bet nesant pilnai atsidariusiam gimdos kakleliui norą stumti galima sumažinti pertrauktu įkvėpimu pro nosį ir lėtu iškvėpimu pro burną, tarsi pūstumėte žvakės liepsną, bet nenorėtumėte jos užgesinti. Technika atrodo taip: kvėpt-kvėpt, pūst (šokėjams geriau suprantama kaip „quick, quick, slow”).
Vaisiaus stūmimo metu svarbiausia yra nesulaikyti kvėpavimo, net kai skauda, nes tiek gimdyvei, tiek gimstančiam naujagimiui reikia deguonies, kad neprarastumėte jėgų. Šiuo etapu tinka bet kuri anksčiau išvardinta technika, kuri geriausiai tinka moteriai tuo metu.
Praktikuokitės kvėpavimo technikas dar iki gimdymo, kad jo metu nepasimestumėte ir žinotumėte, kaip taisyklingai kvėpuoti.

10. Mano nėštumo eiga ir tyrimų rezultatai geri, tačiau labai bijau, kad vaikelis gims nesveikas ar patirs gimdymo traumą ir dėl to turės bėdų… Ar, jeigu echoskopijos tyrimas geras, didelė tikimybė, kad vaikas tikrai sveikas? Ir ar dažnai sveikam vaisiui pakenkia gimdymo trauma?

Šiais laikais daugelis gydytojų akušerių – ginekologų dirba su labai geros kokybės echoskopais, o jei poliklinika tokio neturi – išrašo siuntimą į kitą įstaigą atlikti šį tyrimą. Tyrimai ultragarsu yra tikrai patikimi. Jeigu Jums labai neramu, pasiteiraukite prižiūrinčio specialisto apie genetinius vaisiaus tyrimus iš moters kraujo. Tai yra mokami tyrimai, juos dažniausiai atlieka privačios laboratorijos.
Gimdymo traumos šiais laikais labai retos, tad siūlau mažiau nerimauti ir ramiai laukti susitikimo su vaikeliu.

Komentarų nėra.

Parašykite komentarą